Жага (Бовец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жага
Žaga
Поглед на Жага
Жага is located in Slovenia
Жага
Жага
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′4.7″N 13°28′41.5″E / 46.301306° СГШ; 13.478194° ИГД / 46.301306; 13.478194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна25,78 км2 (9,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000419100000419,1 м
Население (2020)
 • Вкупно312
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5224

Жага (словенечки: Žaga) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.