Српеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Српеница
Srpenica
Skyline of Српеница
Српеница is located in Slovenia
Српеница
Српеница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′28.4″N 13°29′57.2″E / 46.291222° СГШ; 13.499222° ИГД / 46.291222; 13.499222
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна13,23 км2 (5,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000363899999363,9 м
Население (2020)
 • Вкупно175
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5224

Српеница (словенечки: Srpenica) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.