Бавшица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бавшица
Bavšica
Бавшица is located in Slovenia
Бавшица
Бавшица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°21′55.5″N 13°36′59″E / 46.365417° СГШ; 13.61639° ИГД / 46.365417; 13.61639
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна25,22 км2 (9,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000697600000697,6 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина0,40/км2 (1,0/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5230

Бавшица (словенечки: Bavšica) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.