Лог под Мангарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лог под Мангарт
Log pod Mangartom
Поглед на Лог под Мангарт
Лог под Мангарт is located in Slovenia
Лог под Мангарт
Лог под Мангарт
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°24′21.3″N 13°36′11.3″E / 46.405917° СГШ; 13.603139° ИГД / 46.405917; 13.603139
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна40,54 км2 (15,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000643700000643,7 м
Население (2020)
 • Вкупно133
 • Густина3,3/км2 (8,5/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5231

Лог под Мангарт (словенечки: Log pod Mangartom) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.