Прејди на содржината

Сент Џон

Координати: 18°20′N 64°44′W / 18.333° СГШ; 64.733° ЗГД / 18.333; -64.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
St. John
Наречен и: Love City
Љубовен Град
Сент Џон
Географија
МестоКарипско Море
Координати18°20′N 64°44′W / 18.333° СГШ; 64.733° ЗГД / 18.333; -64.733
АрхипелагДевствени Острови, Острови Ливард
Управување
САД
 Американски Девствени Острови
Сент Џон
Најголема населбаКруз Беј (pop. 2,706)
Демографија
Население4,170 (2010)
Густина82,09 /km2 (21.261 /sq mi)


Сент Џон (анг. Saint John) е Карипски остров и дел од Американски Девствени Острови. Тој е најмал од трите главни острови: Сент Џон, Сент Томас и Сент Крој. Сент Џон лежи околу 6 километри источно од Сент Томас, и 6 километри југозападно од Тортола кој е дел од Британски Девствени Острови. Островот зафаќа површина од 40 км2 и 4.157 жители. На Сент Џон нема аеродром и единствен начин на пристап е по пат на брод, обично ферибот.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите жители на овој остров се Аравак Индијанците кои дојдоа од брегот на Колумбија и Венецуела околу 300-тата година од новата ера. Данците беа први Европејци кои дојдоа во 1672 година. Тие му го дадоа името кое на дански е Sankt Jan. Поради плодната земја и топлата клима, направени се бројни плантажи на шеќерна трска. За работа се користени робови - Црнци и домородците сè додека не изумреа. САД ги купија островите од Данска во 1917 година и тука основаа воена база. Главна гранка од која се полни буџетот на островот е туризмот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]