Севиља

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Севилја)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Севиља
Sevilla
Clockwise from top: Seville Cathedral and Giralda, Plaza de España in the Maria Luisa Park, Metropol Parasol, the Isabel II ("Triana") bridge and the Torre del Oro.
Clockwise from top: Seville Cathedral and Giralda, Plaza de España in the Maria Luisa Park, Metropol Parasol, the Isabel II ("Triana") bridge and the Torre del Oro.
Знаме на Севиља
Знаме
Грб на Севиља
Грб
Гесло: NO8DO (It [Seville] has not abandoned me)
Севиља се наоѓа во Андалузија
Севиља
Местоположба во Андалузија
Севиља се наоѓа во Шпанија
Севиља
Местоположба во Шпанија
Координати: 37°22′38″ СГШ 5°59′13″ ЗГД / 
Земја Шпанија Шпанија
Автономна заедница Андалузија Андалузија
Покраина Flag of Diputacion de Sevilla Spain.svg Севиља
Општина Севиља
Управа
 • Вид Градон. совет
 • Орган Ayuntamiento de Sevilla
 • Градоначалник Хуан И.З. Алварез (ПП)
Површина
 • Градска 140 km2 (50 sq mi)
Надм. вис. 7 m (23 ft)
Население (2011)INE
 • Градско 703.021
 • Ранг 4th
 • Густина 5.002,93/km2 (1,295,750/sq mi)
 • Метро 1.519.639
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 41001-41080
Мреж. место sevilla.org

Севиља (шпански: Sevilla) — културен, финансиски и уметнички центар на јужна Шпанија и главен град на покраината Андалузија и покраината Севиља.

Според пописот во 2005 г. Севиља има 704.154 жители (со предградијата 1.043.000), додека со околните населби овој број достигнува цифра од 1.317.098 според истата проценка, што ја става на четврто место во шпанските метрополи.

Градот е стар повеќе од 2.000 години.

Надворешни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Партнерства[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]