Светско првенство во пливање 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско првенство
во водени спортови 2013

Барселона, Шпанија
Скокови во вода
Поединечни
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирани
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Високи скокови во вода
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Поединечно течничка слободна
Парови техничка слободна
Екипно техничка слободна
комбинирано
Ватерполо

Пливачките дисциплини на 15. Светско првенство во водени спортови беа одржани од 28 јули до 4 август 2013, во Барселона, Шпанија.[1] Натпреварувањата беа одржани во 50 метарски базен (долг курс) во арената Сант Жорди. На првенството беа одржани вкупно 40 дисциплини, поделени во машка и женска конкуренција. Пливањето бил еден од петте поединечни спортови на првенството.[2]

На врвот на табелата на медали завршил пливачкиот тим на САД, предводен од Миси Френклин која освоила рекордни шест златни медали. Сун Јанг од Кина освоил три златни медали со што го добил признанието "пливач на првенството". Кејти Ледецки, од САД, била прогласена за "пливачка на првенството" откако освоила четири златни медали и притоа поставувајќи два светски рекорди. За време на првенството биле поставени уште четири други светски рекорди, и тоа сите четири во женска конкуренција во дисциплините во граден стил.

Квалификациони норми[уреди | уреди извор]

Доколку држава испрати еден натпреварувач во дисциплина тогаш тој треба да исполнува барем Б норма, но доколку испрати два натпреварувачи во иста дисциплина тогаш и двата треба да исполнуваат А норма. Во штафетните дисциплини, секоја држава може да пријави само еден тим. Квалификационите норми требале да бидат исполнети во временскиот период од 1 јули 2012 до 1 јули 2013.

Квалификациони норми за Светското првенство во пливање 2013
Мажи Дисциплина Жени
А норма
(2 натпреварувачи)
Б норма
(1 натпреварувач)
А норма
(2 натпреварувачи)
Б норма
(1 натпреварувач)
22.33 23.11 50м краул 25.34 26.29
48.93 50.64 100м краул 54.86 56.78
1:48.42 1:52.21 200м краул 1:58.74 2:02.90
3:49.55 3:57.58 400м краул 4:09.81 4:18.55
7:59.06 8:15.83 800м краул 8:34.33 8:52.33
15:14.38 15:46.38 1500м краул 16:26.36 17:00.88
25.43 26.32 50м грбно 28.84 29.85
54.43 56.34 100м грбно 1:01.39 1:03.54
1:58.48 2:02.63 200м грбно 2:11.09 2:15.68
28.00 28.98 50м градно 32.00 33.12
1:00.86 1:02.99 100м градно 1:08.63 1:11.03
2:12.78 2:17.43 200м градно 2:27.88 2:33.06
23.96 24.80 50м делфин 26.83 27.77
52.57 54.41 100м делфин 58.89 1:00.95
1:57.03 2:01.13 200м делфин 2:09.38 2:13.91
1:59.99 2:04.19 200м мешано 2:14.97 2:19.69
4:18.99 4:28.05 400м мешано 4:44.53 4:54.49

Формат на натпреварување:

 • дисциплини до 200 метри: преелиминации-полуфинале-финале (најдобрите 16 од преелиминациите продолжуваат во полуфинале; најдобрите 8 се пласираат во финале).
 • дисциплини 400 метри и подолги: преелиминации-финале (најдобрите 8 од преелиминациите се пласираат во финале).

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Распоред на натпреварување

Датум Време Рунда
28 јули 2013 10:00 100м делфин за жени преелиминации
400м краул за мажи преелиминации
200м мешано за жени преелиминации
50м делфин за мажи преелиминации
400м краул за жени преелиминации
100м градно за мажи преелиминации
штафета 4x100м краул за жени преелиминации
штафета 4x100м краул за мажи преелиминации
18:00 100м делфин за жени полуфинале
400м краул за мажи финале
200м мешано за жени полуфинале
50м делфин за мажи полуфинале
400м краул за жени финале
100м градно за мажи полуфинале
штафета 4x100м краул за жени финале
штафета 4x100м краул за мажи финале
29 јули 2013 10:00 100м грбно за жени преелиминации
100м грбно за мажи преелиминации
100м градно за жени преелиминации
200м краул за мажи преелиминации
1500м краул за жени преелиминации
18:00 100м градно за мажи финале
100м делфин за жени финале
100м грбно за мажи полуфинале
100м градно за жени полуфинале
50м делфин за мажи финале
100м грбно за жени полуфинале
200м краул за мажи полуфинале
200м мешано за жени финале
30 јули 2013 10:00 50м градно за мажи преелиминации
200м краул за жени преелиминации
200м делфин за мажи преелиминации
800м краул за мажи преелиминации
18:00 200м краул за мажи финале
100м грбно за жени финале
50м градно за мажи полуфинале
1500м краул за жени финале
100м грбно за мажи финале
200м краул за жени полуфинале
200м делфин за мажи полуфинале
100м градно за жени финале
31 јули 2013 10:00 50м грбно за жени преелиминации
100м краул за мажи преелиминации
200м делфин за жени преелиминации
200м мешано за мажи преелиминации
18:00 100м краул за мажи полуфинале
50м грбно за жени полуфинале
200м делфин за мажи финале
200м краул за жени финале
50м градно за мажи финале
200м делфин за жени полуфинале
200м мешано за мажи полуфинале
800м краул за мажи финале

Датум Време Рунда
1 август 2013 10:00 100м краул за жени преелиминации
200м грбно за мажи преелиминации
200м градно за жени преелиминации
200м градно за мажи преелиминации
штафета 4x200м краул за жени преелиминации
18:00 100м краул за жени полуфинале
200м мешано за мажи финале
200м градно за жени полуфинале
100м краул за мажи финале
200м делфин за жени финале
200м градно за мажи полуфинале
50м грбно за жени финале
200м грбно за мажи полуфинале
штафета 4x200м краул за жени финале
2 август 2013 10:00 50м краул за мажи преелиминации
50м делфин за жени преелиминации
100м делфин за мажи преелиминации
200м грбно за жени преелиминации
штафета 4x200м краул за мажи преелиминации
800м краул за жени преелиминации
18:00 100м краул за жени финале
200м грбно за мажи финале
200м грбно за жени полуфинале
50м краул за мажи полуфинале
200м градно за жени финале
100м делфин за мажи полуфинале
50м делфин за жени полуфинале
200м градно за мажи финале
штафета 4x200м краул за мажи финале
3 август 2013 10:00 50м краул за жени преелиминации
50м грбно за мажи преелиминации
50м градно за жени преелиминации
1500м краул за мажи преелиминации
18:00 50м делфин за жени финале
50м краул за мажи финале
200м грбно за жени финале
50м градно за жени полуфинале
100м делфин за мажи финале
50м краул за жени полуфинале
50м грбно за мажи полуфинале
800м краул за жени финале
4 август 2013 10:00 Men's 400 m individual medley преелиминации
400м мешано за жени преелиминации
штафета 4x100м мешано за мажи преелиминации
штафета 4x100м мешано за жени преелиминации
18:00 50м грбно за мажи финале
50м градно за жени финале
400м мешано за мажи финале
50м краул за жени финале
1500м краул за мажи финале
400м мешано за жени финале
штафета 4x100м мешано за мажи финале
штафета 4x100м мешано за жени финале

Ретроспектива[уреди | уреди извор]

За време на светското првенство, биле поставени 5 светски рекорди (еден двапати), сите во женска конкуренција. Кејти Ледецки од САД ги соборила рекордите на 800м и на 1500м краул освојувајќи два златни медали. Таа исто така била победник и на 400м краул.[3] Четвртиот златен медал, Кејти го освоила пливајќи за штафетниот тим на САД на 4x200м краул.[4] Одличниот настап и го донел признанието "пливачка на првенството," победувајќи ја Миси Френклин врз основа на формулата во која не се сметаат штафетните дисциплини. Френклин станала првата пливачка која освоила 6 златни медали на едно првенство. Таа била златна во дисциплините 100 и 200м грбно како и на 200м краул.[5] Трката на 100м краул Френклин ја завршила на четвртото место остварувајќи свое најдобро време.[4] Таа исто така била дел од три штафетни дисциплини, на кои САД стигнале до златните медали.[5] Со овој резултат таа го соборила рекордот од освоени 5 златни медали на Трејси Колкинс и Лизбет Трикет и се изедначила со Мајкл Фелпс и Марк Шпиц од САД, Јан Торп од Австралија, и Кристин Ото од Источна Германија кои исто така освоиле 6 златни медали на едно светско првенство или на Летни олимписки игри.[4] Френклин исто така се изедначила со Трикет за најмногу златни медали на сите времиња, вкупно 9.[5]

Рута Мејлутите од Литванија ги соборила двата светски рекорди во дисциплините 50 и 100м градно, додека пак Рике Мелер Педерсен од Данска поставила нов светски рекорд во полуфиналето на 200м градно.[3] Сепак, на крајот Јулија Ефимова од Русија успеала да ги освои златните медали на 50м и на 200м градно, а Мејлутите била златна на трката на 100м градно.[6]

Во машка конкуренција, Сунг Јанг освоил три златни медали победувајќи на трките на 400м, 800м и 1500м краул со што го добил признанието "пливач на првенството."[3] Рајан Лохти од САД освоил три златни медали, со што стигнал до бројката од освоени 15 златни медали на светските првенства. На штафетната трка на 4x100м мешано, американскиот тим завршил убедливо прв, но подоцна бил дисквалификуван бидејќи еден од американските пливачи скокнал пребрзо во базенот. Поради тоа, златото во оваа дисциплина припаднало на францускиот тим. Камил Лакур го донел првото злато за Франција во дисциплината 50м грбно.[6] Цезар Сиело станал првиот трикратен светски шампион на 50м краул, победувајќи во финалето во кое пливале дури три олимписки шампиони во таа дисциплина.[7]

Преглед на медали[уреди | уреди извор]

САД убедливо завршиле на врвот на табелата на медали освојувајќи вкупно 29 медали (24% од вкупниот број на медали) од кои 13 златни (32%). Кина завршила на второ место со пет златни медали, но вкупно само 9 (14 помалку од минатото првенство). Австралија освоила вкупно 13 медали (3 златни) и го заземала второто место во вкупниот број освоени медали. Русија освоила вкупно 8 медали, највеќе од првенството во 1998 година. Германија, Обединетото Кралсто, и Италија, кои важат за силни пливачки држави, поделиле само четири медали помеѓу нив.[8]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

   *   Домаќин

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Знаме на САД САД 13 8 8 29
2 Знаме на НР Кина Кина 5 2 2 9
3 Знаме на Франција Франција 4 1 4 9
4 Знаме на Австралија Австралија 3 10 0 13
5 Знаме на Унгарија Унгарија 3 1 1 5
Знаме на ЈАР ЈАР 3 1 1 5
7 Знаме на Русија Русија 2 3 3 8
8 Знаме на Бразил Бразил 2 0 3 5
9 Знаме на Данска Данска 1 3 0 4
10 Знаме на Јапонија Јапонија 1 2 3 6
11 Знаме на Шведска Шведска 1 1 0 2
12 Знаме на Литванија Литванија 1 1 0 2
13 Знаме на Холандија Холандија 1 0 3 4
14 Знаме на Шпанија Шпанија* 0 3 1 4
15 Знаме на Полска Полска 0 2 1 3
16 Знаме на Канада Канада 0 1 2 3
17 Знаме на Италија Италија 0 1 1 2
18 Знаме на Германија Германија 0 1 0 1
19 Знаме на Нов Зеланд Нов Зеланд 0 0 3 3
20 Знаме на Финска Финска 0 0 1 1
Знаме на Обединето Кралство Обединето Кралство 0 0 1 1
Знаме на Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 0 0 1 1
Вкупно 40 41 39 120

Мажи[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
50 м краул[9]
Flag of Brazil.svg Цезар Сиело
Бразил (BRA)
21.32 Flag of Russia.svg Владимир Морозов
Русија (RUS)
21.47 ДР 22x20px Џорџ Бовел
Тринидад и Тобаго (TRI)
21.51
100 м краул[10]
Flag of Australia.svg Џејмс Магнусен
Австралија (AUS)
47.71 Flag of the United States.svg Џими Фиген
САД (USA)
47.82 Flag of the United States.svg Нејтан Адриан
САД (USA)
47.84
200 м краул[11]
Flag of France.svg Јаник Ањел
Франција (FRA)
1:44.20 Flag of the United States.svg Конор Двајер
САД (USA)
1:45.32 Flag of Russia.svg Данила Изотов
Русија (RUS)
1:45.59
400 м краул[12]
Flag of the People's Republic of China.svg Сун Јанг
Кина (CHN)
3:41.59 Flag of Japan.svg Косуке Хагино
Јапонија (JPN)
3:44.82 ДР Flag of the United States.svg Конор Џегер
САД (USA)
3:44.85
800 м краул[13]
Flag of the People's Republic of China.svg Сун Јанг
Кина (CHN)
7:41.36 Flag of the United States.svg Мајкл Мекбрум
САД (USA)
7:43.60 ДР Flag of Canada.svg Рајан Кохрејн
Канада (CAN)
7:43.70
1500 м краул[14] Flag of the People's Republic of China.svg Сун Јанг
Кина (CHN)
14:41.15 Flag of Canada.svg Рајан Кохрејн
Канада (CAN)
14:42.48 Flag of Italy.svg Грегорио Палтриниери
Италија (ITA)
14:45.37 ДР
50 м грбно[15] Flag of France.svg Камил Лакур
Франција (FRA)
24.42 Flag of the United States.svg Мат Гриверс
САД (USA)
Flag of France.svg Жереми Стравиус
Франција (FRA)
24.54   Не е доделен
100 м грбно[16]
Flag of the United States.svg Мет Гриверс
САД (USA)
52.93 Flag of the United States.svg Дејвид Пламер
САД (USA)
53.12 Flag of France.svg Жереми Стравиус
Франција (FRA)
53.21
200 м грбно[17]
Flag of the United States.svg Рајан Лохти
САД (USA)
1:53.79 Flag of Poland.svg Радослав Кавецки
Полска (POL)
1:54.24 ЕР Flag of the United States.svg Тајлер Клери
САД (USA)
1:54.64
50 м градно[18]
Flag of South Africa.svg Камерон ван дер Бург
ЈАР (RSA)
26.77 Flag of Australia.svg Кристијан Спренгер
Австралија (AUS)
26.78 ОК Flag of South Africa.svg Џулио Зорзи
ЈАР (RSA)
27.04
100 м градно[19]
Flag of Australia.svg Кристијан Спренгер
Австралија (AUS)
58.79 Flag of South Africa.svg камерон ван ден Бург
ЈАР (RSA)
58.97 Flag of Brazil.svg Фелипе Лима
Бразил (BRA)
59.65
200 m breaststroke[20]
Flag of Hungary.svg Даниел Ѓурта
Унгарија (HUN)
2:07.23 РШ, ЕР Flag of Germany.svg Марко Кох
Германија (GER)
2:08.54 Flag of Finland.svg Мати Матсон
Финска (FIN)
2:08.95 ДР
50 м делфин[21]
Flag of Brazil.svg Цезар Сиело
Бразил (BRA)
23.01 Flag of the United States.svg Јуџин Гасно
САД (USA)
23.05 Flag of France.svg Фредерик Буске
Франција (FRA)
23.11
100 м делфин[22]
Flag of South Africa.svg Чад ле Клос
ЈАР (RSA)
51.06 ДР Flag of Hungary.svg Ласло Чех
Унгарија (HUN)
51.45 ДР Flag of Poland.svg Конрад Черњак
Полска (POL)
51.46
200 м делфин[23]
Flag of South Africa.svg Чад ле Клос
ЈАР (RSA)
1:54.32 Flag of Poland.svg Павел Кожењовски
Полска (POL)
1:55.01 Flag of the People's Republic of China.svg Ву Пенг
Кина (CHN)
1:55.09
200 м мешано[24]
Flag of the United States.svg Рајан Лохти
САД (USA)
1:54.98 Flag of Japan.svg Косуке Хагино
Јапонија (JPN)
1:56.29 Flag of Brazil.svg Тиаго Переира
Бразил (BRA)
1:56.30
400 м мешано[25] Flag of Japan.svg Даија Сето
Јапонија (JPN)
4:08.69 Flag of the United States.svg Чејс Кејлиш
САД (USA)
4:09.22 Flag of Brazil.svg Тиаго Переира
Бразил (BRA)
4:09.48
4×100 м краул[26]
Знаме на Франција Франција
Јаник Ањел (48.76)
Флоран Манаду (47.93)
Фабјен Жило (46.90)
Жереми Стравиус (47.59)
3:11.18 Знаме на САД САД
Нејтан Адриан (47.95)
Рајан Лохти (47.80)
Ентони Ирвин (47.44)
Џими Фиген (48.23)
3:11.42 Знаме на Русија Русија
Андреј Гречин (48.09)
Никита Лобинцев (47.91)
Владимир Морозов (47.40)
Данила Изотов (48.04)
3:11.44
4×200 м краул[27]
Знаме на САД САД
Конор Двајер (1:45.76)
Рајан Лохти (1:44.98)
Чарли Хаучин (1:45.59)
Рики Беренс (1:45.39)
7:01.72 Знаме на Русија Русија
Данила Изотов (1:45.14)
Никита Лобинцев (1:46.23)
Артем Лобузов (1:46.16)
Александар Сухоруков (1:46.39)
7:03.92 Знаме на НР Кина Кина
Ванг Шун (1:47.41)
Хао Јуен (1:47.25)
Ли Јунки (1:46.92)
Сун Јанг (1:43.16)
7:04.74 ДР
4×100 м мешано[28] Знаме на Франција Франција
Камил Лакур (53.23)
Џакомо Перез д'Ортона (59.26)
Жереми Стравиус (51.33)
Фабјен Жило (47.39)
3:31.51 Знаме на Австралија Австралија
Ешли Дилејни (53.55)
Кристијан Спренгер (58.47)
Томазо д'Орсоња (52.34)
Џејмс Магнусен (47.28)
3:31.64 Знаме на Јапонија Јапонија
Рјосуке Ирие (53.48)
Косуке Китаџима (59.29)
Такиро Фуџи (51.67)
Шинри Шиоура (47.82)
3:32.26
ДР Државен рекорд | АФ Африкански рекорд | АМ Американски рекорд | АЗ Азиски рекорд | РШ Рекорд на Шампионатот | ЕР Европски рекорд | ОК Рекорд на Океанија | СР Светски рекорд
(Ако е постигнат светски рекорд, тој автоматски е рекорд на шампионатот и регионот.

Жени[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
50 м краул[29] Flag of the Netherlands.svg Раноми Хромовиџојо
Холандија (NED)
24.05 Flag of Australia.svg Кејт Кембел
Австралија (AUS)
24.14 Flag of the United Kingdom.svg Франческа Халсал
Велика Британија (GBR)
24.30
100 м краул[30]
Flag of Australia.svg Кејт Кембел
Австралија (AUS)
52.34 Flag of Sweden.svg Сара Сјестрем
Шведска (SWE)
52.89 Flag of the Netherlands.svg Раноми Хромовиџојо
Холандија (NED)
53.42
200 м краул[31]
Flag of the United States.svg Миси Френклин
САД (USA)
1:54.81 Flag of Italy.svg Федерика Пелегрини
Италија (ITA)
1:55.14 Flag of France.svg Камил Муфа
Франција (FRA)
1:55.72
400 м краул[32]
Flag of the United States.svg Кејти Ледецки
САД (USA)
3:59.82 АМ Flag of Spain.svg Мелани Коста
Шпанија (ESP)
4:02.47 ДР Flag of New Zealand.svg Лорен Бојл
Нов Зеланд (NZL)
4:03.89
800 м краул[33]
Flag of the United States.svg Кејти Ледецки
САД (USA)
8:13.86 СР Flag of Denmark.svg Лоте Фрис
Данска (DEN)
8:16.32 Flag of New Zealand.svg Лорен Бојл
Нов Зеланд (NZL)
8:18.58 ОК
1500 м краул[34]
Flag of the United States.svg Кејти Ледецки
САД (USA)
15:36.53 СР Flag of Denmark.svg Лоте Фрис
Данска (DEN)
15:38.88 ЕР Flag of New Zealand.svg Лорен Бојл
Нов Зеланд (NZL)
15:44.71 ОК
50 м грбно[35]
Flag of the People's Republic of China.svg Жао Џинг
Кина (CHN)
27.29 Flag of the People's Republic of China.svg Фу Јуанхуеј
Кина (CHN)
27.39 Flag of Japan.svg Аја Теракава
Јапонија (JPN)
27.53
100 м грбно[36]
Flag of the United States.svg Миси Френклин
САД (USA)
58.42 Flag of Australia.svg Емили Сибом
Австралија (AUS)
59.06 Flag of Japan.svg Аја Теракава
Јапонија (JPN)
59.23
200 м грбно[37]
Flag of the United States.svg Миси Френклин
САД (USA)
2:04.76 РШ Flag of Australia.svg Белинда Хокинг
Австралија (AUS)
2:06.66 Flag of Canada.svg Хилари Колдвел
Канада (CAN)
2:06.80 ДР
50 м градно[38] Flag of Russia.svg Јулија Ефимова
Русија (RUS)
29.52 ДР Flag of Lithuania.svg Рута Мејлутите
Литванија (LTU)
29.59 Flag of the United States.svg Џесика Харди
САД (USA)
29.80
100 м градно[39]
Flag of Lithuania.svg Рута Мејлутите
Литванија (LTU)
1:04.42 Flag of Russia.svg Јулија Ефимова
Русија (RUS)
1:05.02 ДР Flag of the United States.svg Џесика Харди
САД (USA)
1:05.52
200 м градно[40]
Flag of Russia.svg Јулија Ефимова
Русија (RUS)
2:19.41 ДР Flag of Denmark.svg Рике Мелер Педерсен
Данска (DEN)
2:20.08 Flag of the United States.svg Micah Lawrence
САД (USA)
2:22.37
50 м делфин[41]
Flag of Denmark.svg Жанет Отесен
Данска (DEN)
25.24 Flag of the People's Republic of China.svg Лу Јинг
Кина (CHN)
25.42 АЗ Flag of the Netherlands.svg Раноми Хромовиџојо
Холандија (NED)
25.53
100 м делфин[42]
Flag of Sweden.svg Сара Сјестрем
Шведска (SWE)
56.53 Flag of Australia.svg Алиша Кутс
Австралија (AUS)
56.97 Flag of the United States.svg Дана Волмер
САД (USA)
57.24
200 м делфин[43]
Flag of the People's Republic of China.svg Лиу Циге
Кина (CHN)
2:04.59 Flag of Spain.svg Миреја Белмонте
Шпанија (ESP)
2:04.78 Flag of Hungary.svg Катинка Хосу
Унгарија (HUN)
2:05.59
200 м мешано[44]
Flag of Hungary.svg Катинка Хосу
Унгарија (HUN)
2:07.92 Flag of Australia.svg Алиша Кутс
Австралија (AUS)
2:09.39 Flag of Spain.svg Миреја Белмонте
Шпанија (ESP)
2:09.45 ДР
400 м мешано[45] Flag of Hungary.svg Катинка Хосу
Унгарија (HUN)
4:30.41 Flag of Spain.svg Миреја Белмонте
Шпанија (ESP)
4:31.21 Flag of the United States.svg Елизабет Беизел
САД (USA)
4:31.69
4×100 м краул[46]
Знаме на САД САД
Миси Френклин (53.51)
Натали Коглин (52.98)
Шенон Вриланд (53.22)
Меган Романо (52.60)
3:32.31 АМ Знаме на Австралија Австралија
Кејт Кембел (52.33) ОК
Бронти Кембел (53.47)
Ема Мекион (53.19)
Алиша Кутс (53.44)
3:32.43 ОК Знаме на Холандија Холандија
Елисе Баувенс (55.68)
Фемке Хемскерк (52.86)
Инге Декер (54.58)
Раноми Хромовиџојо (52.65)
3:35.77
4×200 м краул[47]
Знаме на САД САД
Кејти Ледецки (1:56.32)
Шенон Вриланд (1:56.97)
Карли Биспо (1:57.58)
Миси Френклин (1:54.27)
7:45.14 Знаме на Австралија Австралија
Бронти Барат (1:57.04)
Кајли Палмер (1:56.29)
Бритни Елмсли (1:56.42)
Алиша Кутс (1:57.33)
7:47.08 Знаме на Франција Франција
Камил Муфа (1:56.45)
Шарлот Боне (1:56.81)
Милен Лазар (1:59.15)
Корали Балми (1:56.02)
7:48.43
4×100 м мешано[48] Знаме на САД САД
Миси Френклин (58.39)
Џесика Харди (1:05.10)
Дана Волмер (56.31)
Меган Романо (53.43)
3:53.23 Знаме на Австралија Австралија
Емили Сибом (59.40)
Сали Фостер (1:06.84)
Алиша Кутс (56.89)
Кејт Кембел (52.09)
3:55.22 Знаме на Русија Русија
Дарија Устинова (1:00.58)
Јулија Ефимова (1:04.82)
Светлана Чимрова (57.64)
Вероника Попова (53.43)
3:56.47
ДР Државен рекорд | АФ Африкански рекорд | АМ Американски рекорд | АЗ Азиски рекорд | РШ Рекорд на Шампионатот | ЕР Европски рекорд | ОК Рекорд на Океанија | СР Светски рекорд
(Ако е постигнат светски рекорд, тој автоматски е рекорд на шампионатот и регионот.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Следниве светски и првенствени рекорди беа поставени за време на првенството:

Светски рекорди[уреди | уреди извор]

Датум Дисциплина Рунда Време Пливач Држава
29 јули 2013 100м градно Полуфинале 1:04.35 Рута Мејлутите Знаме на Литванија Литванија
30 јули 2013 1500м краул Финале 15:36.53 Кејти Ледецки Знаме на САД САД
1 август 2013 200м градно Полуфинале 2:19.11 Рике Мелер Педерсен Знаме на Данска Данска
3 август 2013 50м градно Преелиминации 29.78 Јулија Ефимова Знаме на Русија Русија
50м градно Полуфинале 29.48 Рута Мејлутите Знаме на Литванија Литванија
800м краул Финале 8:13.86 Кејти Ледецки Знаме на САД САД

Рекорди на првенствата[уреди | уреди извор]

Датум Дисциплина Поставен за Време Пливач Држава
29 јули 100м градно (исто) 1:04.52 Рута Мејлутите  Литванија
29 јули 100м градно 50м градно 29.97 † Рута Мејлутите  Литванија
2 август 200м градно (исто) 2:07.23 Даниел Ѓурта  Унгарија
3 август 200м грбно (исто) 2:04.76 Миси Френклин  САД

Легенда: † – на патот до крајниот резултат

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Competition Schedule for the 2013 World Championships. From the event's website (www.bcn2013.com); retrieved 2013-06-12.
 2. Meet Summons for the 2013 World Championships. Published by ФИНА on 2013-01-31; retrieved 2013-06-12.
 3. 3,0 3,1 3,2 "Streamlined News: Recapping a Busy Week in the Swimming World". Swimming World. August 5, 2013. Посетено на August 5, 2013.
 4. 4,0 4,1 4,2 "Marvelous Missy: Franklin heads off to college with 6 gold medals from epic world championship". Washington Post. AP. August 5, 2013. Посетено на August 6, 2013.
 5. 5,0 5,1 5,2 "Missy Franklin 'super excited' after golden haul at world championships". The Guardian. August 4, 2013. Посетено на August 6, 2013.
 6. 6,0 6,1 "Sun Yang, Franklin and Ledecky the stars of 15th World Swimming Championships". Xinhua. August 5, 2013. Посетено на August 6, 2013.
 7. "Cesar Cielo Breaks Loaded 50 Free Final For Third Straight Title". Swimming World. August 3, 2013. Посетено на August 7, 2013.
 8. "Medal Count: 2013 Worlds Round Up". Swim Swam. August 5, 2013. Посетено на August 6, 2013.
 9. Men's 50 metre freestyle Results
 10. Men's 100 metre freestyle Results
 11. Men's 200 metre freestyle Results
 12. Men's 400 metre freestyle Results
 13. Men's 800 metre freestyle Results
 14. Men's 1500 metre freestyle Results
 15. Men's 50 metre backstroke Results
 16. Men's 100 metre backstroke Results
 17. Men's 200 metre backstroke Results
 18. Men's 50 metre breaststroke Results
 19. Men's 100 metre breaststroke Results
 20. Men's 200 metre breaststroke Results
 21. Men's 50 metre butterfly Results
 22. Men's 100 metre butterfly Results
 23. Men's 200 metre butterfly Results
 24. Men's 200 metre individual medley Results
 25. Men's 400 metre individual medley Results
 26. Men's 4 × 100 metre freestyle relay Results
 27. Men's 4 × 200 metre freestyle relay Results
 28. Men's 4 × 200 metre medley relay Results
 29. Women's 50 metre freestyle Results
 30. Women's 100 metre freestyle Results
 31. Women's 200 metre freestyle Results
 32. Women's 400 metre freestyle Results
 33. Women's 800 metre freestyle Results
 34. Women's 1500 metre freestyle Results
 35. Women's 50 metre backstroke Results
 36. Women's 100 metre backstroke Results
 37. Women's 200 metre backstroke Results
 38. Women's 50 metre breaststroke Results
 39. Women's 100 metre breaststroke Results
 40. Women's 200 metre breaststroke Results
 41. Women's 50 metre butterfly Results
 42. Women's 100 metre butterfly Results
 43. Women's 200 metre butterfly Results
 44. Women's 200 metre individual medley Results
 45. 400 metre individual medley Results
 46. Women's 4 × 100 metre freestyle relay Results
 47. Women's 4 × 200 metre freestyle relay Results
 48. Women's 4 × 200 metre medley relay Results