Светско првенство во ватерполо 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2013

Барселона, Шпанија
Скокови во вода
Поединечни
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирани
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Високи скокови во вода
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Поединечно течничка слободна
Парови техничка слободна
Екипно техничка слободна
комбинирано
Ватерполо

Светското првенство во ватерполо 2013 било одржано од 21 јули до 3 август како дел од 15. Светско првенство во водени спортови одржано во Барселона, Шпанија.[1]

Медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Знаме на Унгарија Унгарија 1 0 1 2
2 Знаме на Шпанија Шпанија 1 0 0 1
3 Знаме на Австралија Австралија 0 1 0 1
Знаме на Црна Гора Црна Гора 0 1 0 1
5 Знаме на Хрватска Хрватска 0 0 1 1
Вкупно 2 2 2 6

Машки турнир[уреди | уреди извор]

[2]

Златен медал Сребрен медал Бронзен медал
 Унгарија[3]
Атила Декер
Виктор Наѓ
Бенце Батори
Криштијан Бедо
Адам Декер
Миклош Гор-Наѓ
Балаш Хараи
Норберт Хошњански
Норберт Мадараш
Мартон Сивош
Даниел Варга
Денес Варга
Мартон Вамош
 Црна Гора[4]
Здравко Радиќ
Драшко Бргуљан
Вјекослав Пасковиќ
Антонио Петровиќ
Дарко Бргуљан
Иго Крузија
Млаѓан Јановиќ
Никола Јановиќ
Александар Ивовиќ
Саша Мишиќ
Филип Кликовац
Предраг Јокиќ
Милош Шчепановиќ
 Хрватска[5]
Јосип Павиќ
Лука Лончар
Иван Миилаковиќ
Фран Пашквалин
Маро Јоковиќ
Лука Букиќ
Петар Муслим
Андро Бушље
Сандро Сукно
Никша Добуд
Анѓело Шетка
Пауло Обрадовиќ
Марко Бијач

Женски турнир[уреди | уреди извор]

[6]

Златен медал Сребрен медал Бронзен медал
 Шпанија[7]
Марта Бах
Андреа Блас
Ана Еспар
Лаура Естер
Маика Гарсија Годој
Патрисија Ерера
Лаура Лопез
Она Месегер
Морена Миранда
Матилда Ортиз
Џенифер Пареха
Пилар Пења Караско
Розер Тараго
 Австралија[8]
Леа Барта
Џејд Апел
Хана Баклинг
Холи Линколн-Смит
Исобел Бишоп
Бронвен Нокс
Ровена Вебстер
Гленкора Палф
Зои Арансини
Ешли Саутерн
Кисја Гоферс
Никола Загаме
Келси Вејкфилд
 Унгарија[9]
Флора Болонај
Орсоља Кашо
Дора Антал
Барбара Бујка
Криштина Гарда
Ана Илеш
Рита Кештели
Дора Киштелеки
Каталина Мешингер
Ибоља Кити Мишколчи
Габриела Шуш
Орсоља Такаш
Илдико Тот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Venue“. Архивирано од изворникот на 2013-07-05. Посетено на 2015-08-15.
  2. „Men's tournament summary“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  3. „Hungary men's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  4. „Montenegro men's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  5. „Croatia men's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  6. „Women's tournament summary“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  7. „Spain women's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  8. „Australia women's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)
  9. „Hungary women's team roster“ (PDF). SportResult.com. Посетено на 2015-08-15. |archive-url= is malformed: timestamp (help)