Светско првенство во далечинско пливање 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско првенство
во водени спортови 2013

Барселона, Шпанија
Скокови во вода
Поединечни
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирани
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Високи скокови во вода
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Поединечно течничка слободна
Парови техничка слободна
Екипно техничка слободна
комбинирано
Ватерполо

Светското првенство во далечинско пливање 2013 било одржано од 20 до 27 јули како дел од 15. Светско првенство во водени спортови одржано во Барселона, Шпанија.[1]

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Следниве дисциплини биле одржани во машка и во женска конкуренција:

 • 5 км
 • 10 км
 • 25 км

Покрај овие дисциплини, била одржана и екипна трка на 5 км со машки и женски натпреварувачи.

Распоред[уреди | уреди извор]

[2]

Датум Време Дисциплина
20 јули 2013 10:00 5 к за жени
13:00 5 км за мажи
22 јули 2013 12:00 10 км за мажи
23 јули 2013 12:00 10 км за жени
25 јули 2013 12:00 5 км екипно мешано
27 јули 2013 08:00 25 км за мажи
08:15 25 км за жени

Медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Знаме на Германија Германија 2 2 2 6
2 Знаме на Бразил Бразил 1 2 2 5
3 Знаме на Грција Грција 1 1 0 2
4 Знаме на Тунис Тунис 1 0 1 2
Знаме на САД САД 1 0 1 2
6 Знаме на Италија Италија 1 0 0 1
7 Знаме на Белгија Белгија 0 1 0 1
Знаме на Канада Канада 0 1 0 1
9 Знаме на Русија Русија 0 0 1 1
Вкупно 7 7 7 21

Мажи[уреди | уреди извор]

Најуспешен пливач на првенството бил Томас Лурц со освоени четири медали
Дисциплина Злато Сребро Бронза
5 км[3]
подробно
Осама Мелули
Знаме на Тунис Тунис
53:30.4 Ерик Хедлин
Знаме на Канада Канада
53:49.3 Томас Лурц
Знаме на Германија Германија
53:51.0
10 км[4]
подробно
Спиридон Јаниотис
Знаме на Грција Грција
1:49:11.8 Томас Лурц
Знаме на Германија Германија
1:49:14.5 Осама Мелули
Знаме на Тунис Тунис
1:49:19.2
25 км[5]
подробно
Томас Лурц
Знаме на Германија Германија
4:47:27.0* Брајан Рикеман
Знаме на Белгија Белгија
4:47:27.4 Јевгениј Дратцев
Знаме на Русија Русија
4:47:28.1
 • Рекорд (*)

Жени[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
5 км[6]
подробно
Хејли Андерсон
Знаме на САД САД
56:34.2 Полијана Окимото
Знаме на Бразил Бразил
56:34.4 Ана Марсела Куња
Знаме на Бразил Бразил
56:44.4
10 км[7]
подробно
Полијана Окимото
Знаме на Бразил Бразил
1:58:19.2 Ана Марсела Куња
Знаме на Бразил Бразил
1:58:19.5 Ангела Маурер
Знаме на Германија Германија
1:58:20.2
25 км[8]
подробно
Мартина Грималди
Знаме на Италија Италија
5:07:19.7* Ангела Маурер
Знаме на Германија Германија
5:07:19.8 Ева Фабијан
Знаме на САД САД
5:07:20.4
 • Рекорд (*)

Екипно[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Екипно мешано[9]
подробно
Томас Лурц
Кристијан Рајхерт
Исабеле Херле
Знаме на Германија Германија
52:54.9* Антониос Фокаидис
Спиридон Јаниотис
Калиопи Араузу
Знаме на Грција Грција
54:03.3 Алан до Кармо
Самеул де Бона
Полијана Окимото
Знаме на Бразил Бразил
54:03.5
 • Рекорд (*)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Moll de la Fusta – Open Water and High Diving Venue“. ФИНА. 2013-03-21. Посетено на 2013-07-05.
 2. „Open Water – Schedule“. ФИНА. fina.org. 16 January 2013. Посетено на 7 July 2013.
 3. Men's 5 km Results
 4. Men's 10 km Results
 5. Men's 25 km Results
 6. Women's 5 km Results
 7. Women's 10 km Results
 8. Women's 25 km Results
 9. Team Results