Сара Пулсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сара Пулсон

Сара Кетрин Пулсон (родена на 17 декември 1974 година) е американска актерка. Таа ја започна својата актерска кариера во сценските продукции на Њујорк пред да глуми во краткотрајните телевизиски серии American Gothic (1995-1996) и Џек и Џил (1999-2001). Подоцна се појавила во комични филмови како што се Што сакаат жените (2000) и Долу со љубовта (2003) и драмски филмови како Патот до војната (2002) и Озлогласената Бети Пејџ (2005). Од 2006 до 2007 година, таа ја глумела Хариет Хејс во хумористичната драмска серија на NBC , Студио 60 на Сансет Стрип, за која ја добила својата прва номинација за наградата Златен глобус. Во 2008 година, таа ја глумела Елен Долан во филмот за суперхерој ноар „Духот“.

Пулсон се појавила на Бродвеј во претставите „Стаклена менажерија“ во 2005 година и „Собрани приказни“ во 2010 година. Таа исто така глумела во голем број независни филмови и имала водечка улога во хумористичната серија на ABC Купидон (2009). Подоцна глумела во независниот драмски филм Марта Марси Меј Марлен (2011) и добила номинации за наградата Еми Primetime и наградата Златен глобус за нејзиниот портрет на Никол Валас во филмот на HBO Game Change (2012).[1] Таа била прикажана како Мери Епс во историскиот драмски филм од 2013 година 12 години ропство, како Аби Герхард во романтичната драма филм Керол од 2015 година и како Тони Бредли во политичкиот драмски филм од 2017 година The Post, од кои сите беа номинирани за повеќе награди Оскар. Нејзините други филмови вклучуваат Serenity (2005), Новогодишна ноќ (2011), Mud (2012), Blue Jay (2016), Ocean's 8 (2018), Bird Box (2018), Glass (2019) и Run (2020).

Во 2011 година, Пулсон почнала да глуми во антологиската серија на FX Американска хорор приказна, играјќи различни ликови во многу од 10-те сезони на серијата. За нејзините изведби во серијата, таа доби пет номинации за Primetime Emmy Award и освои две телевизиски награди од изборот на критичарите . Во 2016 година, таа ја портретирала реалната обвинителка Марсија Кларк во првата сезона од антологиската серија American Crime Story, поднаслов The People v. О.J. Simpson. Во 2020 година, Пулсон се појавила во ограничената серија на FX, Г-ѓа Америка, и почнала да глуми како медицинската сестра Милдред Рачед во психолошката трилер серија на Нетфликс Рачед . Во 2021 година, таа се вратила во American Crime Story за да ја портретира Линда Трип во третата сезона од серијата, поднаслов Импичмент.[2] Таа е добитничка на неколку признанија, вклучувајќи ја и наградата „Прајмтајм Еми“ и наградата „Златен глобус“ . Во 2017 година, магазинот Тајм ја прогласи за една од 100-те највлијателни луѓе во светот.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Сара Кетрин Пулсон е родена во Тампа, Флорида, на 17 декември 1974 година,[3] ќерка на Кетрин Гордон и Даглас Лајл Пулсон II.[1][4] Раниот живот го поминала во Јужна Тампа до разводот на нејзините родители кога имала пет години.[5] По разделбата на нејзините родители, таа се преселила со нејзината мајка и сестра во Мејн, а потоа во Њујорк Сити.[6] Нејзината мајка работела како келнерка, а Пулсон живеела во Квинс и Грамерси парк пред да се пресели во Парк Слоуп.[6] Таа се присетила на овој период: „Мајка ми имаше 27 години [кога се преселивме]. Таа не познавала ниту еден човек во Њујорк. Се вработила во ресторанот Сарди . Во текот на своето детство, Пулсон летувала со нејзиниот татко во Флорида,[5] кој бил извршен директор во компанија за производство на врати во Тампа. Таа посетувала P.S. 29 и Беркли Керол училиште[7][8] во Бруклин пред да почне во средното училиште Fiorello H. LaGuardia Менхетен[9][10] и Американската академија за драмски уметности.[5]

Кариера[уреди | уреди извор]

1994–2007 година[уреди | уреди извор]

Пулсон на наградите Drama Desk во 2006 година

Пулсон почнала да работи како актерка веднаш по средното училиште. Таа се појавила во претставата Хортон Фут Talking Pictures во Театарот на потписи и во една епизода од Law & Order во 1994 година. Следната година Пулсон се појавила во телевизискиот филм Hallmark Friends at Last (1995) заедно со Кетлин Тарнер, играјќи ја возрасната верзија на ќерката на ликот на Тарнер.[11] Таа, исто така, глумела во краткотрајната телевизиска серија American Gothic (исто така 1995), глумејќи дух на убиена жена.[12]

Во 1997 година, Пулсон го направила своето деби во независниот трилер филм Левитација, глумејќи жена која открива дека е бремена по анонимна сексуална средба.[13] Леонард Клејди од Variety истакнал дека Пулсон и нејзините колеги „не се поддржани од сценариото“, заклучувајќи: „ Левитацијата е мрачна, згрчена сага за идентитетот и припадноста. Несоодветна комбинација на мелодрама и магичен реализам, инди-напорот ќе има дефинитивно тешко време во театарската арена“.[13] Во 1997 година, Пулсон била истакната актерка (Џенис/Нина) во дводелната епизода „Вистинска романса“ на Крекер, во која глуми Роберт Пасторели. Таа, исто така, се појавила Оф-Бродвеј во есенската продукција на Killer Joe во 1998 година. Таа потоа ја играла Елиса Кронкајт во хумористичната драмска серија на ВБ Џек и Џил (1999).[14] Истата година, таа била избрана и покрај Џулиет Луис и Дајан Китон во драмата Другата сестра, глумејќи ја лезбејката сестра на жена со попреченост во развојот во Сан Франциско,[15] и во споредната улога играјќи заложник во комедијата Држи Горе, спроти Џејми Фокс.[16] Следната година, таа имала мала споредна улога во комедијата Што сакаат жените, со Мел Гибсон и Хелен Хант.[17]

Пулсон имала мала повторлива улога во серијата на HBO Deadwood (2005–2006),[18] и била фокален лик во една епизода од серијата FX Nip/Tuck. Таа глумела како главен лик во серијата на NBC , Leap of Faith. Потоа ѝ била доделена улогата во периодичната комедија Долу со љубовта (2003) како централна улога, портретирувајќи ја пријателката и уредничката на една писателка (портретирана од Рене Зелвегер).[19]

Во 2004 година, таа имала споредна улога во серијата на ABC The D.A., која била откажана по само четири епизоди.[20] Во пролетта 2005 година, Пулсон глумела во оживувањето на Стаклената менажерија на Бродвеј, наспроти идната колешка од Американската хорор приказна Џесика Ланг. Бен Брентли од Њујорк Тајмс оценил дека продукцијата е „погрешно насочена и погрешно емитувана... реалноста никогаш не се појавува во оваа надреално заматена продукција.“[21] Подоцна истата година, Пулсон се појавила надвор од Бродвеј во продукцијата на Поладно од овде, наспроти Лили Рејб (исто така нејзината идна колешка во Американската хорор приказна ).[22] Продукцијата добила неповолна рецензија од Variety, при што критичарот Дејв Руни напишал: „Рејб зборува во засегнат монотон додека Сара Пулсон има измерено, нагорно насочување на испорака на детска ТВ презентерка ... оваа воспитана, меланхолична игра предизвикува главно непристрасен одговор, што не е мала опструкција во делото што се занимава со загуба.“[22]

Исто така, во 2005 година, Пулсон имала мала улога во научно-фантастичниот филм Serenity во режија на Џос Видон.[23] Во телевизиската сезона 2006-07, Пулсон глумела во Студиото 60 на Ен-Би-Си на Сансет Стрип, играјќи ја Хариет Хејс, една од ѕвездите на шоуто-во-шоу. Оваа улога ѝ донела номинација за наградата Златен глобус за најдобра споредна женска актерка - серија, минисерија или телевизиски филм. Во декември 2008 година, Пулсон се појавила во екранизацијата на стрипот Духот на Вил Ајснер, играјќи ја ажурираната верзија на ликот Елен Долан.[24]

2008–2015 година[уреди | уреди извор]

Пулсон на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто во 2011 година

Во 2008 година, ABC ја ставија Пулсон во пилотот Купид, на кој му било наредено да се емитува. Тоа било римејк на серијата од 1998 година со Џереми Пивен и Пола Маршал во главните улоги. Во новата верзија, Пулсон глумела покрај Боби Канавал.[25] Дебитирал кон крајот на март 2009 година на ABC, но бил откажан на 19 мај 2009 година, по шест епизоди.[26] Во февруари 2010 година, Пулсон била избрана за улогата на мајката на главниот лик Мередит Греј во 1982 година, во драмата на ABC, Grey's Anatomy,[27] појавувајќи се во секвенца на ретроспектива во епизода од шестата сезона.[28] Таа потоа ја играла Никол Валас во филмот на HBO Game Change (2012), базиран на настани од кампањата за претседателските избори во САД во 2008 година. За нејзината изведба, таа ја заработила наградата Primetime Emmy и номинациите за наградата Златен глобус.

Во пролетта 2010 година, таа глумела во Собраните приказни на Доналд Маргулис заедно со Линда Лавин на Бродвеј. Истата година, Пулсон ја сними независната драма Марта Марси Меј Марлен, во која глумела заедно со Елизабет Олсен и Хју Денси, портретирајќи ја богатата сестра на жена која избегала од култ. Филмот бил објавен во есента 2011 година.[29] Истовремено, Пулсон гостувала во три епизоди од антологиската серија на FX Американска хорор приказна, играјќи ја медиумската Били Дин Хауард.[30] Пулсон се вратила следната година за втората сезона, Американска хорор приказна: Уточиште, во која таа играла нов лик, Лана Винтерс, писателка која е посветена на уточиштето затоа што е лезбејка.[31] Во тоа време, таа ја играла и споредната улога на Мери Ли во познатиот драмски филм од 2012 година Mud, со Метју Меконахи во главната улога.[32]

Пулсон се вратила во театарот во март 2013 година, појавувајќи се во Оф-Бродвејската продукција на Талис Фоли заедно со Дени Бурстајн.[33] Таа потоа глумела во третата сезона на Американската хорор приказна, насловена како Ковен (2013) како Корделија Фокс, вештерка која води академија за други млади вештерки.[34] Истата година, таа глумела како Мери Епс, навредлива сопственичка на робови, во историскиот драмски филм 12 години ропство.[35] Филмот бил критички успех, заработувајќи бројни признанија.[36]

Во 2014 година, Пулсон се појавила во четвртата сезона од серијата на Американската хорор приказна, насловена како Freak Show, играјќи ги улогите на здружените сестри близначки Бет и Дот Татлер, кои се членови на циркуско шоу на изроди.[37] Таа се вратила во петтата сезона, под наслов Хотел, во улогата на Хиподермик Сали, духот на зависник од дрога заробен во хотел во Холивуд.[38] Таа, исто така, го репризирала ликот на Били Дин Хауард во последната епизода од сезоната, правејќи кросовер појавување.[39] Во тоа време, Пулсон ја презела улогата на Аби Герхард во романтичната драма Керол (2015) во режија на Тод Хејнс, периодично дело во кое таа ја играла споредната улога на блиска пријателка на Кејт Бланшет.[40]

2016 – денес[уреди | уреди извор]

Пулсон на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто 2019 година

Почнувајќи од февруари 2016 година, Пулсон глумела во првата сезона од серијата за вистинска криминална антологија American Crime Story, поднаслов Луѓето против О.Џ. Симсон, портретирувајќи ја обвинителката Марсија Кларк.[41] Таа добила широко распространето критичко признание за нејзината изведба и освоила различни награди, вклучувајќи ја и наградата TCA за индивидуално достигнување во драма, наградата Primetime Emmy за извонредна главна актерка во ограничена серија или филм и наградата Златен глобус за најдобра актерка - минисерија или телевизиски Филм.[42]

Во јуни 2016 година, Кампањата за човекови права објавила видео во знак на почит на жртвите од пукањето во ноќниот клуб во Орландо; во видеото, Пулсон и други луѓе ги раскажуваат приказните за луѓето кој биле убиени таму.[43] Во есента 2016 година, таа глумела во шестата итерација на Американската хорор приказна, поднаслов Роанок ; во него, таа била избрана за двојните улоги на британската актерка Одри Тиндал и измачената сопруга и инструктор по јога Шелби Милер, од која последната е портретирана од ликот на Тиндал во My Roanoke Nightmare, документарен филм од серијата.[44] Таа, исто така, ја репризирала нејзината улога на Лана Винтерс во последната епизода на Roanoke.[45]

По завршувањето на Roanoke, Пулсон се појавила во седмата сезона на серијата, Cult (2017), во која ја играла сопственичката на ресторан Али Мејфер-Ричардс,[46] како и Сузан Аткинс во 10-тата епизода од сезоната. Таа, исто така, глумела како Џералдин Пејџ во една епизода од првата сезона на драмската антологиска серија „Feud “ (2017), која го хронизирала турбулентниот работен однос помеѓу актерките Бет Дејвис и Џоан Крафорд.[47] [48] Потоа, Пулсон била избрана за филмот Ocean's 8 (2018), во кој глумела со Кејт Бланшет, Сандра Булок, Ен Хатавеј, Минди Калинг, Авквафина и Ријана.[49] Филмот бил комерцијален успех, со заработка од речиси 300 милиони долари на светските благајни.[50] Во 2017 година таа била поканета да се приклучи на Академијата за филмски уметности и науки.[51]

Пулсон се вратила за осмата сезона на Американската хорор приказна, насловена Апокалипса, чија премиера била на 12 септември 2018 година. Во Апокалипса, Пулсон ги репризирала и улогите на Куќата на Убиството и Ковен на Били Дин Хауард и Корделија Фокс, а исто така глумела и како злобната госпоѓица Вилхемина Венабл.[52] Покрај тоа што се појавила како три лика, Пулсон режирала и една од епизодите од сезоната, што го одбележало нејзиното режисерско деби.[52] Таа ја играла сестрата на ликот на Сандра Булок, Џесика, во драмскиот хорор филм Bird Box, кој бил објавен на Нетфликс во декември 2018 година.

Во 2019 година, Пулсон глумела како д-р Ели Стејпл во суперхеројскиот трилер филм Glass, Ксандра во драмскиот филм The Goldfinch и Д-р Зара во анимираниот авантуристички филм Abominable. Пулсон потоа глумела како Алис Макреј во ограничената драмска серија на FX, Mrs. Америка, чија премиера била во април 2020 година.[53] Таа, исто така, глумела како Клариса Монтгомери во сатиричната комедија на HBO телевизиски филм Крајбрежни елити, чија премиера била во септември 2020 година.[54] Во септември 2017 година, било објавено дека Пулсон ќе глумела како помлада верзија на медицинската сестра Милдред Рачед, негативецот на романот Еден леташе над кукушкото гнездо и неговата прославена филмска адаптација од 1975 година, во драмската серија на Нетфликс Рачед, ретропродолжение на романот што би го прикажало потеклото на ликот.[55] Првата сезона била објавена на 18 септември 2020 година.[56]

Во ноември 2020 година, Пулсон глумела во трилер филмот Run, заедно со Кира Ален. Тој станал најгледаниот оригинален филм на платформата за стриминг Hulu.[57] [58]

Во 2021 година, таа ја портретирала Линда Трип во третата сезона од серијата за вистинска криминална антологија American Crime Story, под наслов Импичмент.[59] Во 2021 година таа се вратила во <i id="mwAfg">Американската хорор приказна</i> за нејзината десетта сезона, откако била отсутна во деветтата сезона.[60]

Во февруари 2022 година било објавено дека Пулсон била избрана да го портретира авторот Гленон Дојл во ТВ серија заснована на мемоарите на Дојл, Нескротлив.[61]

Во медиумите[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, списанието Тајм ја прогласила Пулсон за една од 100-те највлијателни луѓе во светот.[62]

Во 2018 година, Пулсон била рангирана како една од најдобро облечените жени од модната веб-страница Net-a-Porter.[63]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Полсон живее во Лос Анџелес.[64] Таа е поддржувач на Демократската партија.[65] Кога имала 25 години и бил дијагностициран меланом на грбот, но израстокот бил отстранет пред ракот да се прошири.[66]

Осврнувајќи се на нејзината сексуалност, Пулсон ја нарече „течна ситуација“[67] и подоцна рече: „Ако моите животни избори треба да се засноваат на она што се очекува од мене од заедницата од која било страна, тоа ќе ме натера да се чувствувам навистина затегнато и не сакам да го чувствувам тоа“. Таа била во врска со актерката Чери Џонс од 2004 до 2009 година.[68] Таа била во врски само со мажи пред оваа врска, вклучувајќи го и нејзиниот поранешен вереник, драматургот Трејси Летс.[69] Од почетокот на 2015 година, таа е во врска со актерката Холанд Тејлор.[70]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Пулсон се појавила во филмови како Што сакаат жените (2000), Долу со љубовта (2003), Спокојство (2005), Озлогласената Бети Пејџ (2005), Духот (2008), Марта Марси Меј Марлен (2011), Новогодишна ноќ (2011), Кал (2012), Промена на Играта (2012), 12 години роб (2013), Керол (2015), Блу Џеј (2016), Пост (2017), Ocean's 8 (2018), Кутија за Птици (2018), Стакло (2019), Одвратно (2019) и Run (2020).

На телевизија, Пулсон глумела во Американска Готика (1995-1996), Џек и Џил (1999-2001), Дедвуд(2006), Studio 60 on the Sunset Strip (2006-2007), Купидон (2009), Американска хорор приказна (2011-денес), Американска криминална приказна (2016–денес), Г-ѓа Америка (2020) и Рачед (2020-денес).

Пулсон, исто така, се појавила на Бродвеј во драмите Стаклената менажерија (2005) и Собраните приказни (2010) и оф-Бродвејските драми Злосторства на Срцето (2008) и Talley's Folly (2013).

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Пулсон имала акумулирано номинации за седум Primetime Emmy награди, пет награди Златен глобус и две Screen Actors Guild Awards, добивајќи по една од секоја за нејзината улога во ограничената серија Луѓето против О.Џ. Симсон: Американска криминална приказна. Таа, исто така, била номинирана за нејзината работа на други телевизиски програми, како што се хумористичната драмска серија Студио 60 на зајдисонцето, политичкиот драмски филм „Игра промени “ и хорор антологиската серија „Американска хорор приказна“. За нејзината изведба во периодниот драмски филм 12 години ропство награден со Оскар, таа била номинирана за наградата Screen Actors Guild Awards.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Sarah Paulson Biography“. TV Guide. Архивирано од изворникот на May 9, 2020. Посетено на September 9, 2018.
 2. Romano, Nick (11 August 2021). „Monica Lewinsky faces down Linda Tripp in 'American Crime Story' teaser“. EW.com (англиски).
 3. UPI Staff (December 17, 2017). „Famous birthdays for Dec. 17: Bill Pullman, Sarah Paulson“. United Press International. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на August 30, 2018.
 4. „Full text of "Record of the Hampden-Sydney Alumni Association". Hampden-Sydney College of Virginia. 1976. Посетено на August 30, 2018.
 5. 5,0 5,1 5,2 Persaud, Babita (March 28, 2002). „A big leap from Tampa“. St. Petersburg Times. Архивирано од изворникот на March 4, 2016. Посетено на February 6, 2014.
 6. 6,0 6,1 „Swimmers - Cast - Sarah Paulson“. Theatre Fire Films. Архивирано од изворникот на June 19, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 7. berkeleycarroll.org/alumni/alumni-news/~post/former-bc-student-wins-first-emmy-20160923
 8. „Sarah Paulson - Interview Magazine“. October 2014.
 9. „A Conversation with Actor: Sarah Paulson“. Broadway World. February 4, 2013. Архивирано од изворникот на April 26, 2020. Посетено на December 14, 2013.
 10. Yant, Monica (January 3, 1996). 'Gothic' door to stardom opens Series: CONNECTIONS“. Tampa Bay Times. Архивирано од изворникот на October 21, 2017. Посетено на January 13, 2014.
 11. McCarthy, John P. (March 30, 1995). „CBS Sunday Movie: 'Friends at Last'. Variety. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 12, 2018.
 12. Muir 2001.
 13. 13,0 13,1 Klady, Leonard (April 20, 1997). „Levitation“. Variety. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 11, 2018.
 14. „Sarah Paulson – Movies and Biography“. Yahoo! Movies. Архивирано од изворникот на March 14, 2016. Посетено на January 17, 2014.
 15. . New York City. Наводот magazine бара |magazine= (help); Отсутно или празно |title= (help); |access-date= бара |url= (help)
 16. Feeney, Mary K. (May 12, 2000). 'Held Up' Doesn't Add Up“. Hartford Courant. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на July 29, 2018.
 17. McCarthy, Todd (December 10, 2000). „What Women Want“. Variety. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 10, 2018.
 18. Bianculli, David (March 4, 2005). „There's No Deadwood in this Cast“. New York Daily News. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 10, 2018.
 19. Phipps, Keith (May 13, 2003). „Down With Love“. The A.V. Club. Архивирано од изворникот на November 24, 2019. Посетено на September 12, 2018.
 20. Erickson 2010.
 21. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име gm.
 22. 22,0 22,1 Rooney, Dave (September 28, 2005). „Colder Than Here“. Variety. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 10, 2018.
 23. MTV Staff (September 16, 2013). „One 'Serenity' Actor is Looking for Another Gig with Joss Whedon“. MTV. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на August 30, 2018.
 24. Dyer, James (September 2007). „Sarah Paulson Full Of The Spirit“. Empire. Архивирано од изворникот на December 22, 2017. Посетено на December 19, 2017.
 25. Празен навод (help)
 26. Kimball, Trevor (May 19, 2009). „Cupid canceled“. TV Series Finale. Архивирано од изворникот на October 3, 2020. Посетено на September 8, 2018.
 27. . New York City. Наводот magazine бара |magazine= (help); Отсутно или празно |title= (help); |access-date= бара |url= (help)
 28. Boucher, Ashley (April 26, 2018). 'Grey's Anatomy': Elizabeth Moss, Sarah Paulson and 9 More Stars You Forgot Appeared on the Show“. San Francisco Chronicle. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 29. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име mm.
 30. Gennis, Sadie (December 9, 2015). „American Horror Story's Sarah Paulson Reprising Murder House Role in Hotel Finale“. TV Guide. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 31. Goldberg, Lesley (June 11, 2013). „Emmys: Sarah Paulson on the Tortures of Being on 'American Horror Story'. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на September 10, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 32. Debruge, Peter (May 28, 2012). „Mud“. Variety. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 8, 2018.
 33. Празен навод (help)
 34. Празен навод (help)
 35. Rocchi, James (December 12, 2013). „Sarah Paulson channels many nasty emotions for '12 Years a Slave'. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на December 24, 2017. Посетено на September 9, 2018.
 36. Collin, Robbie (June 3, 2016). „12 Years A Slave, review: 'This, at last, really is history written with lightning'. The Telegraph. London. Архивирано од изворникот на September 6, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 37. Goldberg, Lesley (October 8, 2014). 'American Horror Story's' Ryan Murphy Explains How Sarah Paulson Plays Conjoined Twins“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 38. Birnbaum, Debra (October 14, 2015). 'American Horror Story's' Sarah Paulson on That Fall, Lady Gaga and Sally's True Addiction“. Variety. Архивирано од изворникот на December 8, 2015. Посетено на December 2, 2015.
 39. Archer, Stephanie (July 25, 2018). „Sarah Paulson Clarifies Dual Characters in American Horror Story: Apocalypse“. Screen Rant. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 40. Truitt, Brian (November 20, 2015). „Review: 'Carol' is an acting masterclass“. USA Today. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на August 30, 2018.
 41. Goldberg, Lesley (December 9, 2014). „Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson to Star in FX's 'American Crime Story: People v. O.J. Simpson'. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на February 1, 2015. Посетено на January 12, 2015.
 42. Yee, Lawrence (January 8, 2017). „Sarah Paulson Wins Golden Globe for Best Actress in a Limited Series or TV Movie for 'The People v. O.J. Simpson'. Variety. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 43. „49 Celebrities Honor 49 Victims of Orlando Tragedy“. Human Rights Campaign. Архивирано од изворникот на August 23, 2016. Посетено на June 30, 2016.
 44. Gennis, Sadie (September 26, 2016). „The True Star of American Horror Story: Roanoke Is Sarah Paulson's Hair“. TV Guide. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 45. Birnbaum, Debra (October 31, 2016). 'American Horror Story' Crossover: 'Asylum's' Lana Winters to Appear on 'Roanoke'. Variety. Архивирано од изворникот на August 4, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 46. Hayman, Amanda (July 24, 2017). „American Horror Story: Cult Artwork Reveals Season 7 'Love Story'. Screen Rant. Архивирано од изворникот на August 2, 2017. Посетено на August 1, 2017.
 47. Празен навод (help)
 48. Празен навод (help)
 49. Stolworthy, Jacob (June 6, 2018). „Ocean's 8: What the critics are saying about all-female reboot“. The Independent. London, England: Independent Print, Ltd. Архивирано од изворникот на June 12, 2018. Посетено на June 6, 2018.
 50. Ocean's 8 (2018)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот на June 14, 2018. Посетено на September 10, 2018.
 51. Hammond, Peter (June 28, 2017). „Film Academy Invites Record 774 New Members, From Gal Gadot To Betty White“. Deadline. Посетено на July 2, 2021.
 52. 52,0 52,1 Turchiano, Danielle (August 3, 2018). „Sarah Paulson and Evan Peters to Direct 'American Horror Story: Apocalypse'. Variety. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 12, 2018.
 53. Bennett, Anita (May 14, 2019). „Uzo Aduba, James Marsden, Sarah Paulson, More Join Cate Blanchett In FX's 'Mrs. America'. Архивирано од изворникот на November 21, 2019. Посетено на July 15, 2019.
 54. „COASTAL ELITES Debuts September 12, Exclusively on HBO“. Warner Media. HBO. August 4, 2020. Архивирано од изворникот на August 21, 2020. Посетено на September 12, 2020.
 55. Petski, Denise (January 14, 2019). 'Ratched': Sharon Stone, Cynthia Nixon Among 10 Cast In Ryan Murphy's Netflix Series“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на January 15, 2019. Посетено на January 20, 2019.
 56. Ausiello, Michael (July 29, 2020). Ratched: Sarah Paulson Channels Iconic Cuckoo's Nest Villainess in Netflix Prequel Series — First Look“. TVLine. Архивирано од изворникот на July 29, 2020. Посетено на September 18, 2020.
 57. Pearson, Ben (November 24, 2020). 'Run' Breaks a Hulu Record to Become the Most-Watched Movie In Its Opening Weekend“. Slashfilm. Посетено на July 2, 2021.
 58. Clarke, Cass (November 24, 2020). „Hulu's Run Is the Streamer's Most-Watched Original Movie“. CBR. Посетено на July 2, 2021.
 59. Goldberg, Lesley (August 6, 2019). „Monica Lewinsky-Produced 'Impeachment' Set as Next 'American Crime Story' at FX“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на October 22, 2019. Посетено на October 11, 2019.
 60. D'Alessandro, Anthony (January 9, 2020). „Sarah Paulson Is Returning For 'American Horror Story'; How She Is Prepping For Linda Tripp In Next 'American Crime Story' – TCA“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на January 11, 2020. Посетено на January 20, 2020.
 61. Dawn, Randee (8 February 2022). „Find out who is playing Glennon Doyle on TV show 'Untamed'. TODAY.com (англиски).
 62. . New York City. Наводот magazine бара |magazine= (help); Отсутно или празно |title= (help); |access-date= бара |url= (help)
 63. „Best Dressed 2018“. Net a Porter. Архивирано од изворникот на December 30, 2018. Посетено на December 29, 2018.
 64. Griffith, Carson (April 27, 2017). „Sarah Paulson Was Shocked To Find This Buried In The Yard Of Her New House“. Architectural Digest. Архивирано од изворникот на September 12, 2018. Посетено на September 9, 2018.
 65. Peikart, Mark (August 18, 2012). „Sarah Paulson Talks 'Game Change' and Her Emmy Nom“. Backstage. Архивирано од изворникот на August 30, 2020. Посетено на July 22, 2020.
 66. Allen, Jane E. (June 25, 2002). „Skin Cancer Cases On The Rise Among Teens, Young Adults“. Orlando Sentinel. Архивирано од изворникот на September 11, 2018. Посетено на September 10, 2018.
 67. „Talley's Folly Star Sarah Paulson on Not Starring in Annie, Not Playing Kristin Chenoweth and Not 'Boffing' Jessica Lange“. broadwayworld.com. New York City: Key Brand Entertainment. March 22, 2013. Архивирано од изворникот на November 25, 2013. Посетено на January 13, 2014.
 68. „Cherry Jones, Sarah Paulson Split“. Us Weekly. October 9, 2009. Архивирано од изворникот на March 14, 2012. Посетено на October 9, 2009.
 69. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име dating.
 70. Wilkins, Vanessa (March 2, 2016). „Taylor and Paulson in relationship since early 2015“. ABC News. Архивирано од изворникот на June 17, 2018. Посетено на September 10, 2018.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Erickson, Hal (2010). Encyclopedia of Television Law Shows: Factual and Fictional Series About Judges, Lawyers and the Courtroom, 1948–2008. Jefferson, North Carolina: McFarland. ISBN 978-0-786-45452-5.
 • Muir, John Kenneth (2001). Terror Television: American Series, 1970–1999. Jefferson, North Carolina: McFarland. ISBN 978-0-786-40890-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Sarah Paulson at the Internet Off-Broadway Database