Другата сестра

Од Википедија — слободната енциклопедија

Другата сестра е американски филм, во режија на Гери Маршал. Главните улоги ги толкуваат: Џулиет Луис и Дајан Китон.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот претставува романтична комедија во која се прикажува животот на 24-годишната Карла Тејт (ја глуми Луис) - млада жена со блага ретардираност. По долги години поминати во специјално образование во еден приватен интернат, таа успева да преброди голем дел од своите ограничувања, но не и својата премногу заштитнички настроена мајка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 846, 12.9.2014, стр. 25.