Меланом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меланом
Синоними Малиген меланом
Melanoma.jpg
Меланом со приближна големина од 2.5 cm на 1.5 cm
Специјалност Онкологија и дерматологија
Симптоми Бемка која се зголемува, има неправилни рабови, ја променува бојата, чеша или има појава на улцери.[1]
Причинители Ултравиолетова светлина (од Сонцето, солариум)[2]
Ризик-фактори Семејна историја, голем број на бемки, ослабен имунолошки систем[1]
Дијагностички метод Ткивна биопсија[1]
Слични состојби Себореична кератоза, лентиго, меланоцитен невус, дерматофибром[3]
Превенција Употреба на креми за сончање, избегнување на УВ светлина[2]
Третман Хируршка интервенција[1]
Прогноза Стапка на петгодишно преживување во САД 98% (локализиран), 17% (дисеминиран)[4]
Фреквенција 3.1 милиони (2015)[5]
Смртни случаи 59,800 (2015)[6]

Меланом, исто така познат како малиген меланом, е канцер кој се развива од клетките кои содржат пигмент познати како меланоцити.[1] Меланомите обично се појавуваат на кожата, но ретко може да се појават и на устата, цревата или окото.[1][2] Кај жените најчесто се појавуваат на нозете, додека кај мажите на грбот.[2] Некогаш се развива од бемка кај која настануваат промени како зголемување, гранична неправилност, промена во бојата, чешање или појава на улцери.[1]

Со третман стапката на петгодишно преживување во САД е 98% кај оние со локализирана болест и 17% кај лица кај кои настанала дисеминација.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „Melanoma Treatment–for health professionals (PDQ®)“. 26 јуни 2015. архивирано од изворникот на 4 јули 2015 г.. https://web.archive.org/web/20150704213842/http://www.cancer.gov/types/skin/hp/melanoma-treatment-pdq. посет. 30 јуни 2015 г. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име WCR2014.
  3. Goldstein, BG; Goldstein, AO (1 април 2001 г). Diagnosis and management of malignant melanoma.. „American Family Physician“ том  63 (7): 1359–68, 1374. PMID 11310650. 
  4. 4,0 4,1 „SEER Stat Fact Sheets: Melanoma of the Skin“. архивирано од изворникот на 6 јули 2014 г.. https://web.archive.org/web/20140706134347/http://seer.cancer.gov/statfacts/html/melan.html. 
  5. GBD 2015 Disease and Injury Incidence and Prevalence, Collaborators. (8 октомври 2016 г). Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990–2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015.. „Lancet“ том  388 (10053): 1545–1602. doi:10.1016/S0140-6736(16)31678-6. PMID 27733282. 
  6. GBD 2015 Mortality and Causes of Death, Collaborators. (8 октомври 2016 г). Global, regional, and national life expectancy, all-cause mortality, and cause-specific mortality for 249 causes of death, 1980–2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015.. „Lancet“ том  388 (10053): 1459–1544. doi:10.1016/s0140-6736(16)31012-1. PMID 27733281.