Масакр во ноќен клуб во Орландо (2016)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Масакр во ноќниот клуб во Орландо — главниот инцидент во „Пулс“ (Pulse), геј-бар и ноќен клуб во Орландо, Флорода, САД. Масакрот се случил на 12 јуни 2016 година.

Повеќе од педесет луѓе, вклучувајќи го и напаѓачот, биле убиени во масакрот. Нападот бил најсмртоносен досега извршен врз ЛГБТ заедницата во историјата на САД, и најсмртоносниот напад во САД од терористичките напади од 11 септември 2001 година.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kelly, Erin. „Trump, Clinton, congressional leaders react to Orlando shooting“. ABC 13 News Now. USA Today. Посетено на 12 June 2016. House Homeland Security Chairman Michael McCaul, R-Texas, said "this appears to be the worst terrorist attack on American soil since 9/11."
  2. Ashley Fantz; Faith Karimi; Eliott C. McLaughlin (12 June 2016). „Orlando nightclub shooting: 50 killed in terror attack“. CNN. A gay nightclub here was the scene early Sunday of the worst terror attack in U.S. history since 9/11.