Рослебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рослебен
Место во Рослебен-Вие
Парохиската црква во Рослебен
Парохиската црква во Рослебен
Грб на Рослебен
Рослебен во рамките на Германија
Рослебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Рослебен-Вие
Основни податоци
Површина 33,55 км2
Надм. височина 119 м
Население 4.885  (31 декември 2017)
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06571
Повик. бр. 034672
Портал www.stadt-rossleben.de
Координати 51°17′52″N 11°26′0″E / 51.29778° СГШ; 11.43333° ИГД / 51.29778; 11.43333Координати: 51°17′52″N 11°26′0″E / 51.29778° СГШ; 11.43333° ИГД / 51.29778; 11.43333

Рослебен (германски: Roßleben) — поранешен град во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Унштрут, 22 километри југоисточно од Зангерхаузен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Рослебен се наоѓа во долината на реката Унштрут.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Следниве општини се граничеле со градот пред неговото распуштање (од север надесно): Алштет (Саксонија-Анхалт) (округ Мансфелд-Јужен Харц, Саксонија-Анхалт), Кверфурт (округ Зале (округ), Саксонија-Анхалт), Кајзерпфалц (округ Бургенланд (округ), Саксонија-Анхалт), Вие, Дондорф, Наузиц, Гехофен, Калбсрит и Хајгендорф (сите во округот Кифхојзер).

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Рослебен се состоел од следниве единици:

  • Рослебен
  • Ботендорф
  • Шеневерда

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]