Наузиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наузиц
Место во Рослебен-Вие
Селската црква во Наузиц (2014 г.)
Селската црква во Наузиц (2014 г.)
Селската црква во Наузиц (2014 г.)
Наузиц во рамките на Германија
Наузиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Рослебен-Вие
Основни податоци
Површина 3,43 км2
Надм. височина 125 м
Население 169  (31 декември 2017)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06571
Повик. бр. 0 34 66
Координати 51°18′54″N 11°20′17″E / 51.31500° СГШ; 11.33806° ИГД / 51.31500; 11.33806Координати: 51°18′54″N 11°20′17″E / 51.31500° СГШ; 11.33806° ИГД / 51.31500; 11.33806

Наузиц (германски: Nausitz) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Рослебен-Вие.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во северниот дел на сојузната покраина Тирингија, во јужниот дел на ридскиот масив Голдене Ауе, недалеку од реката Унштрут.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]