Хајгендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајгендорф
Хајгендорф is located in Германија
Хајгендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Мителцентрум Артерн
Градоначалник Вернер Хертинг
Основни податоци
Површина 9,35 км2
Надм. височина 122 м
Население 522 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 0 34 66
Местоположба на Хајгендорф во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°21′0″N 11°22′0″E / 51.35000° N; 11.36667° E / 51.35000; 11.36667Координати: 51°21′0″N 11°22′0″E / 51.35000° N; 11.36667° E / 51.35000; 11.36667

Хајгендорф (германски: Heygendorf) — општина во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)