Прејди на содржината

Дондорф

Координати: 51°17′34″N 11°22′15″E / 51.29278° СГШ; 11.37083° ИГД / 51.29278; 11.37083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дондорф
Место во Рослебен-Вие
Поглед на местото од манастирот
Поглед на местото од манастирот
Поглед на местото од манастирот
Грб на Дондорф
Дондорф во рамките на Германија
Дондорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Рослебен-Вие
Основни податоци
Површина 11,54 км2
Надм. височина 120 м
Население 783  (31 декември 2017)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06571
Повик. бр. 034672
Координати 51°17′34″N 11°22′15″E / 51.29278° СГШ; 11.37083° ИГД / 51.29278; 11.37083

Дондорф (германски: Donndorf) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Рослебен-Вие.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]