Портрет на Лео X (Рафаело)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Портрет на Лео X
Творец Еафаел
Година околу 1518-1520
Димензии 154 см × 119 см
Место Уфици, Фиренца

Портрет на Папата Лео X со двајца кардинали ' — слика на италијанскиот мајстор Рафаело Санти, претставник на високата ренесанса создадена во 1518-1520 година. Денес се наоѓа во галеријата Уфици во Фиренца[1].

За разлика од делата во кои ги прикажуваат класичните, идеализирани Мадони и фигури од антиката, овој портрет на реалистичен начин доловува една сликарска конкретна слика. Папата е прикажан во доцната средна доба. Сликата поставува низа визуелни противречности помеѓу изгледот и реалноста, наменети од Рафаел да го одразат немирот од периодот на превирања за папството. Мартин Лутер во тоа време го оспорил папскиот авторитет, наведувајќи го, меѓу другите поплаки, методот на Лав X за финансирање на работата на базиликата Свети Петар.

На врвот на столот на папата ги евоцира симболичните абакусни топчиња на семејството Медичи, додека ракописот е од Библијата отворена на масата е идентификувана како Библијата на Хамилтон.

Кардиналот лево од сликата сигурно е идентификуван како Џулио ди Џулијано де Медичи (идниот Папа Климент VII), додека другиот кардинал обично се идентификува како Луиџи де Роси, кој бил по мајка братучед на двајцата други прикажани.

Наводи[уреди | уреди извор]