Портрет на кардиналот Алесандро Фарнезе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на кардиналот Алесандро Фарнезе
Творец Рафаело Санти
Година ок. 1509–1511
Вид Масло на дрво
Димензии 139 см × 91 см
Место Музеј Каподимонте, Неапол

Портретот на кардиналот Алесандро Фарнезепортрет на кардиналот Алесандро Фарнезе (идниот папа Павле III) од Рафаело Санти,[1] направен околу 1509-1511 година.

Кардиналот позирал во близина на прозорец со светол преден план, што води во темна сала. Неговата нежна десна рака држи писмо.[1]

Сликата се наоѓа во Националниот музеј на Каподимонте во Неапол.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Raphael (1966). Raphael. стр. 113, 362.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]