Мадона со риба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадона со риба
Творец Рафаело Санти
Година ок. 1512–1514
Вид масло на дрво
Димензии 113 см × 88 см
Место Прадо, Мадрид

Мадона со риба (италијански: Madonna del Pesce) ― слика на високоренесансниот мајстор Рафаело Санти.

Марија седи устоличена со Исус на колена. На едната страна е Св. Јероним клечен покрај Лавот; тој држи книга. Од другата страна архангелот Рафаил го претставува во подножјето на престолот младиот Тобија, кого порано го водел до реката Тигар и кој ја носи чудесната риба чие срце, црн дроб и жолчка требало да му го вратат видот на татко му и да го водат демони од неговата невеста. Тобија со неговата риба бил ран вид на крштевање. Рафаил кој го води Тобија, секогаш изразува заштита, а особено заштита на младите. Се верува дека сликата била насликана околу 1512-1514 година за да го одбележи воведувањето на Книгата на Тобит во канонските книги на Римокатоличката црква. Свети Јероним ја превел Товитската книга на латински, што го објаснува неговото присуство од десната страна на Марија.[1]

Моментално е чувана Музејот Прадо, Мадрид.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1912 review of Madonna and the Fish on „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2012-09-10. Посетено на 2011-03-31.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)