Портрет на кардиналот Бибјена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на кардиналот Бибјена
италијански: Ritratto del cardinale Bibbiena
Творец Рафаело Санти
Година околу 1516
Димензии 85 см × 66.3 см
Место Дворска галерија (Дворец Пити), Фиренца

Портрет на кардиналот Бибјенапортрет на кардиналот Бернардо Довици да Бибјена (приватниот секретар на папата Лав X) од Рафаело Санти, насликан околу 1516 година и сега во Дворецот Пити во Фиренца. Неговиот рендер изгледа поригиден отколку што е вообичаено за Рафаело, што ги натерало некои критичари да му го припишат на некој од неговите ученици или да почувствуваат дека е можеби копија од изгубен самописен оригинал.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]