Ла дона велата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла дона велата
La velata
Творец Рафаело Санти
Година околу 1516
Димензии 82 см × 60,5 см
Место Палацо Пити, Фиренца

Ла дона велата, или кратко Ла велата („Жена со превез“) — добро познат портрет на италијанскиот ренесансен сликар Рафаело. Темата на сликата се појавува и на друг портрет, Ла Форнарина, и традиционално се идентификува како форнарината (пекарката) Маргарита Лути, римската љубовница на Рафаело.

Како и обично кај Рафаело, облеката на портретираниот е избрана и насликана со големо внимание; овде е неверојатно раскошна.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Baldini, Nicoletta (2005). Raphael. Rizzoli. стр. 14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]