Автопортрет (Рафаело)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Автопортрет
Творец Рафаело Санти
Година 1504 — 1506
Вид масло на дрво
Димензии 47,5 см × 33 см
Место Уфици, Фиренца

Автопортрет — слика масло на дрво од Рафаело Санти која датира помеѓу 1504 и 1506 година. Нејзините димензии се 47,5 см на 33 см. Портретот е забележан во пописот на приватната колекција на војводата Леополдо де Медичи, завршен во 1675 година, а наведен во инвентарот од 1890 година на Уфици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Polo Museale Fiorentino - Inventario 1890“. polomuseale.firenze.it. Посетено на 2015-10-25.[мртва врска]