Оријана Фалачи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оријана Фалачи
Роден/а29 јуни 1929(1929-06-29)
Фиренца, Италија
Починат/а15 септември 2006(2006-09-15) (возр. 77)
Фиренца, Италија
ЗанимањеНовинарка, авторка, политички интервјуер
ЈазикИталијански

Оријана Фалачи (италијански: [oˈrjaːna falˈlaːtʃi] ; 29 јуни 1929 година - 15 септември 2006 година) беше италијанска новинарка, авторка и политички интервјуер. Партизанка за време на Втората светска војна, таа имаше долга и успешна новинарска кариера. Фалачи се прослави ширум светот со своето известување за војната и револуцијата и нејзините „долги, агресивни и откривачки интервјуа“ [1] со многу светски лидери во текот на 1960-тите, 1970-тите и 1980-тите.

Нејзината книга „Интервју со историјата“ содржи интервјуа со Индира Ганди, Голда Меир, Јасер Арафат, Зулфикар Али Буто, Вили Брант, Шахот на Иран Мохамад Реза Пахлави и Хенри Кисинџер, претседателот на Јужен Виетнам Нгујан Ван Тишу и генералот на Северен Виетнам Во Нгујен Гиап за време на војната во Виетнам . Интервјуто со Кисинџер е објавено во Плејбој, а Кисинџер се опишува себеси како „каубој кој води вагон со возење напред сам на својот коњ“. Кисинџер подоцна напишал дека тоа е „единствениот најкатастрофален разговор што некогаш сум го водел со кој било член на печатот“.[2] Таа исто така ги интервјуирала Денг Кјаопинг, Андреас Папандреу, Ајатолахот Хомеини, Хајле Селасие, Лех Васа, Муамер Гадафи, Марио Соарес, Алфред Хичкок и многу други.

По пензионирањето, таа се вратила во центарот на вниманието откако напишала серија контроверзни написи и книги критички настроени кон исламот, кои предизвикале осуда, како и поддршка.

Движењето на отпорот[уреди | уреди извор]

Фалачи е родена во Фиренца, Италија, на 29 јуни 1929 година.[3] Нејзиниот татко Едоардо Фалачи, производител на кабинети во Фиренца, бил политички активист кој се борел да стави крај на диктатурата на италијанскиот фашистички водач Бенито Мусолини . И покрај нејзината младост, за време на Втората светска војна, таа се приклучила на италијанското антифашистичко движење на отпорот, Правда и Слобода (италијански: Giustizia e Libertà) , дел од отпорот (италијански: Resistenza) . Подоцна била одликувана со орден за храброст од италијанската армија.[4] Во ретроспективната колекција на нејзини дела од 1976 година, таа забележала:

„Без разлика дали станува збор за деспотски суверен или избран претседател, од убиец генерал или сакан водач, јас ја гледам моќта како нехуман и омразен феномен... отсекогаш гледав на непослушноста кон угнетувачите како единствен начин да се искористи чудото на раѓањето“.

Почетокот на кариерата како новинар[уреди | уреди извор]

Откако ја стекнала дипломата за завршено средно образование, Фалачи кратко присуствувала на Универзитетот во Фиренца каде студирала медицина и хемија. Подоцна се префрлила на книжевноста, но набргу се откажала и никогаш не ги завршила студиите. Тоа бил нејзиниот чичко Бруно Фалачи, самиот новинар, кој ѝ предложил на младата Оријана да се посвети на новинарството.[5] Фалачи ја започнала својата кариера во новинарството за време на тинејџерските години, станувајќи специјален дописник за италијанскиот весник „Ил матино Дел'Италиа чентрале“ во 1946 година.[6] Почнувајќи од 1967 година, таа работела како воен дописник за известување за Виетнам, Индо-пакистанската војна, Средниот Исток и во Јужна Америка.

1960-тите[уреди | уреди извор]

Долги години, Фалачи била специјален дописник за политичкото списание Л'Еуропео и пишувала за голем број водечки весници и списанието Епока . Во Мексико Сити, за време на масакрот во Тлателолко во 1968 година, Фалачи била застрелана трипати од мексикански војници, влечена од косата долу и оставена полумртва. Нејзиниот извештај од очевидец станала важен доказ со кој ги демантирала негирањата на мексиканската влада дека се случил масакр.[7]

Во 60-тите години на минатиот век таа започнала да спроведува интервјуа, прво со луѓе во светот на литературата и кино (објавено во форма на книга во 1963 година како „Антипатичните“ (италијански: „Gli antipatici“), а подоцна и со светски лидери (објавено во книгата „Intervista con la storia“ од 1973 година), кои доведоа до некои да ја опише како „во текот на 70-тите и 80-тите години од минатиот век најпознатиот - и најзаплашувачки - интервјуер во светот“.[8][9][10]

1970-тите години[уреди | уреди извор]

Во раните 1970-ти, Фалачи била во љубовна врска со предметот на едно од нејзините интервјуа, Александрос Панагулис, кој бил осамен лик во грчкиот отпор против диктатурата во 1967 година, заробен, силно измачуван и затворен за неговиот (неуспешен) обид за атентат врз диктаторот и поранешен полковник Георгиос Пападопулос . Панагулис починал во 1976 година, под контроверзни околности, во сообраќајна несреќа. Фалачи тврди дека Панагулис бил убиен од остатоци од грчката воена хунта и нејзината книга „Човек“ (италијански: „Un Uomo“) била инспирирана од неговиот живот.

За време на нејзиното интервју со Хенри Кисинџер во 1972 година, Кисинџер изјавил дека војната во Виетнам е „бескорисна војна“ и се споредил со „каубојот што го води вагонскиот воз, вози сам напред на неговиот коњ“.[11] Кисинџер подоцна тврдел дека тоа е „единствениот најкатастрофален разговор што некогаш сум го водел со кој било член на печатот“.[12] Во 1973 година, таа го интервјуирала Мохамад Реза Пахлави .[13] Таа подоцна изјавила: „Тој ги смета жените едноставно за грациозни украси, неспособни да размислуваат како мажи, а потоа се обидува да им даде целосна еднаквост на правата и должностите“.

Фалачи во Техеран (1979). За да го интервјуира ајатолахот Хомеини, од неа се барало да носи шамија . За време на интервјуто, таа ја отстранила шамијата и жестоко ја искритикувала обврската на жените да ја носат.

За време на нејзиното интервју во 1979 година со ајатолахот Хомеини, таа му се обратила како „тиранин“ и успеала да ја симне шамијата. Еве еден мал извадок од нивниот дијалог:

ОФ: Јас сѐ уште треба да ве прашам за многу работи. На пример, за шамијата која бев должна да ја носам за да дојдам и да ве интервјуирам, а што им ја наметнувате на Иранките... јас не зборувам само за фустанот, туку и за тоа што претставува, мислам на апартхејдот кога иранските жени биле принудени по револуцијата. Тие не можат да студираат на универзитет со мажи, не можат да пливаат во море или базен со мажи. Тие треба да прават сѐ одделно, носејќи ја својата шамија. Патем, како можете да пливате носејќи шамија?

АХ: Ништо од ова не ве засега, нашите обичаи не ве засегаат вас. Ако не го сакате исламскиот начин на облекување, не сте обврзани да го носите, бидејќи тоа е за млади жени и угледни дами.

ОФ: Ова е многу љубезно од ваша страна, имам, бидејќи ми го кажувате ова, веднаш ќе се ослободам од овој глупав средновековен партал. Таму!

1980-тите години[уреди | уреди извор]

Во 1980 година, Фалачи го интервјуирала Денг Кјаопинг .[14][15] Мајкл Ранк го опишал ова интервју како „најоткриеното интервју на кој било кинески водач од кој било западен новинар“ (освен она што Мао Це-тунг му го дал на Едгар Сноу во 1930-тите), при што Денг зборувал искрено за Мао „извонредно искрено од кинеските стандарди“, додека повеќето западни интервјуа со кинески лидери беа „слаби и глупави“.[16]

Пензија[уреди | уреди извор]

Живеејќи во Њујорк и во куќа што ја поседувала во Тоскана, Фалачи предавала на Универзитетот во Чикаго, Универзитет Јеил, Универзитет Харвард и Универзитет Колумбија .[17]

По 11.09[уреди | уреди извор]

Оријана Фалачи во 1987 година

По 11 септември 2001 година, Фалачи напишала три книги критички настроени кон исламските екстремисти и исламот воопшто, и во пишувањето и во интервјуата предупредила дека Европа е „премногу толерантна кон муслиманите“. Првата книга била „Бес и гордост“ (првично напис на четири страници во „Кориере дела сера“, најголемиот национален весник во Италија). Таа напишала дека „синовите на Алах се размножуваат како стаорци“, и во едно интервју за „Волстрит журнал“ во 2005 година, таа рекла дека Европа повеќе не е Европа, туку „Евроабија“.[1]Бесот и гордоста“ и „Силата на разумот“ станале бестселери.

Нејзините списи се преведени на 21 јазик, вклучително англиски, шпански, француски, холандски, германски, португалски, урду, грчки, шведски, полски, унгарски, хебрејски, романски, српско-хрватски, персиски, словенечки, дански и бугарски.

Личен живот и смрт[уреди | уреди извор]

Фалачи станалa, во последните години, строго социјално конзервативна, спротивставувајќи се на абортус (освен за силување), евтаназија, истополови бракови и хомосексуални посвојувања.[18]

На 27 август 2005 година, Фалачи имала приватна публика со папата Бенедикт Шеснаесетти во Кастел Гандолфо. Иако била атеист,[19] Фалачи, наводно, имала голема почит кон Папата и изразил воодушевување од неговиот есеј со наслов „Ако Европа се мрази себеси“ од 2004 година.[20][21] И покрај тоа што е атеист, во „Силата на разумот“, таа тврдела дека била и „христијанска атеистка“.[22][23]

Фалачи починала на 15 септември 2006 година, во нејзината родна Фиренца, од рак. Таа била погребана во Чимитеро Евангелико дељи Алори во јужното предградие на Фиренца, Галуцо, заедно со членовите на нејзиното семејство и камен спомен на Александрос Панагулис, нејзиниот покоен придружник.

Наследство[уреди | уреди извор]

Од 2018 година, улиците или плоштадите се преименувани во нејзина чест во Пиза и Арецо, во Централна Италија и Џенова, на север.[24]

Јавна градина ѝ е посветена и во Сесто Сан Џовани, индустриски град во близина на Милано.[24]

Во јули 2019 година, долната комора на парламентот одобри создавање на државни записи со ниска аноминација, кои исто така може да се користат како фактичка паралелна валута со еврото. Според главниот предлагач на планот, пратеникот во десничарската политичка партија Лега, Клаудио Борги, банкнотата од 20 евра треба да има слика на Фалачи.[24]

Награди[уреди | уреди извор]

Фалачи двапати ја добила наградата Сент Винсент за новинарство (1967, 1971). Таа исто така ја добила наградата „Банкарела“ (1970) за „Ништо, и така биди“; Награда Виареџо (1979), за „Човек: Роман“ ; и Прикс Антиб, 1993 година, за „Иншалах“. Таа ја добила титулата „D.Litt.“ од колеџот Колумбија (Чикаго).

На 30 ноември 2005 година, во Њујорк, Фалачи ја добила наградата „Ени Тејлор“ за храброст од Центарот за проучување на популарната култура . Таа беше почестена за „херојството и вредностите“ што rend го дадоа „симбол на борбата против исламскиот фашизам и витез на слободата на човештвото“. Наградата Ени Тејлор секоја година се доделува на луѓе кои покажале необична храброст во неповолни услови и голема опасност. Дејвид Хоровиц, основач на центарот, го опиша Фалачи како „генерал во борбата за слобода“. На 8 декември 2005 година, Фалачи беше награден со Амброгино д’оро (Златно Амброџино), највисоко признание за градот Милано .[25] Таа ја добила и наградата „Орел“ од Јан Карски .

Постапувајќи по предлог на италијанската министерка за образование Летиција Морати, на 14 декември 2005 година, претседателот на Италијанската Република, Карло Аѕељо Чампи, ѝ доделил златен медал на Фалачи за нејзините културни придонеси (Бенемерита дела култура). Состојбата на нејзиното здравје ја спречила да присуствува на церемонијата. Таа напишала во својот говор: „Овој златен медал ме трогна затоа што ги задоволува моите напори како писател и новинар, мојот ангажман во првата линија за одбрана на нашата култура, љубовта кон мојата земја и кон слободата. Мојата тековна добро позната здравствена состојба ме спречува да патувам и да го примамлично тој дар за мене, жена која не ја интересираат медали, трофеи, има интензивно етичко и морално значење ".[26]

На 12 февруари 2006 година, претседателот на Тоскана, Рикардо Ненчини, ѝ доделил златен медал на Фалачи од Советот на Тоскана. Ненчини извести дека наградата е доделена бидејќи Фалачи бил „светилник на тосканската култура во светот“. За време на доделувањето на наградите, одржано во Њујорк, писателката зборуваше за нејзиниот обид да создаде карикатура на Мухамед, како одговор на полемиката во врска со слични карикатури што се појавија во француските и холандските весници. Таа изјавила: „Ќе го нацртам Мухамед со неговите 9 жени, вклучувајќи го и малото бебе со кое се оженил кога имал 70 години, 16-те конкубини и женска камила облечена во бурка. Досега моливот ми застана на сликата на камилата, но мојот следен обид сигурно ќе биде подобар“.

Американска награда на фондацијата Италија – САД во 2010 година (во спомен).[27]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Ian Fisher, "Oriana Fallaci, Incisive Italian Journalist, Is Dead at 77," The New York Times, 16 September 2006. Retrieved 7 April 2020.
 2. Cristina De Stefano, The Interview that Became Henry Kissinger’s “Most Disastrous Decision”: How Oriana Fallaci Became the Most Feared Political Interviewer in the World, lithub.com. Retrieved 26 November 2018.
 3. The Guardian, most sources indicate Fallaci was born on 29 June, but some sources indicate 24 July
 4. „Oriana Fallaci Official site“. Oriana-fallaci.com. Архивирано од изворникот на 2021-02-11. Посетено на 24 April 2013.
 5. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 22 May 2015. Посетено на 11 July 2019.
 6. Arico, Santo L. (1998). Oriana Fallaci: The Woman and the Myth. Southern Illinois University. стр. 26. ISBN 0-8093-2153-X.
 7. "The Agitator: Oriana Fallaci directs her fury toward Islam", Margaret Talbot, The New Yorker, 5 June 2006.
 8. Caroline Moorehead, "Speak ill of everyone", The Times Literary Supplement, 22–29 December 2017. Retrieved 8 April 2020.
 9. "Oriana Fallaci", The Times, 16 September 2006. Retrieved 8 April 2020.
 10. Sylvia Poggioli, "Fallaci Shed Light on the World's Leaders", National Public Radio. Retrieved 8 April 2020.
 11. Fallaci, Oriana. Interview with History, p.40-41. Translated by John Shepley. 1976, Liveright Press. ISBN 0-87140-590-3
 12. Adam Bernstein (15 September 2006). „Reporter-Provocateur Oriana Fallaci“. The Washington Post. Посетено на 24 April 2013.
 13. Jerome, Carole (1 September 1980). „Back to the Veil“. New Internationalist (91). Посетено на 3 August 2013.
 14. "Answers to the Italian Journalist Oriana Fallaci: August 21 and 23, 1980" Архивирано на 29 јануари 2020 г., People's Daily, people.cn. Retrieved 7 April 2020.
 15. Oriana Fallaci, "Deng: Cleaning up Mao's mistakes" Архивирано на 29 август 2019 г., The Washington Post, 31 August 1980, online clipping at digitalcollections.library.cmu.edu. Retrieved 7 April 2020.
 16. Michael Rank, "Oriana Fallaci", The Guardian, 19 September 2006. Retrieved 7 April 2020.
 17. Chamy, Israel (2007). Fighting Suicide Bombing: A Worldwide Campaign for Life. Greenwood. ISBN 9780275993368. Посетено на 2016-02-10.
 18. Talbot, Margaret (29 May 2006). „The Agitator“.
 19. Gianni Pasquarelli, I naturali sentieri della tranquillità, Rubbettino Editore, 2004, p. 132.
 20. „Phi Beta Cons on National Review Online. Архивирано од изворникот на 8 June 2008.
 21. Prophet of Decline, The Wall Street Journal, 23 June 2005.
 22. „Oriana Fallaci (1929-2006), Italian journalist, atheist and feminist, who was anti-Islam, also said she was a Christian atheist“. Anti-Sharia. 2011-11-13. Архивирано од изворникот на 2012-11-03. Посетено на 2016-02-10.
 23. Mark Steyn, "She Said What She Thought", The Atlantic, December 2006. Retrieved 7 April 2020.
 24. 24,0 24,1 24,2 Ghiglione, Giorgio. „The resurgence of Oriana Fallaci's anti-Islam message in Italy“. www.aljazeera.com.
 25. "Per oriana Fallaci un ambrogino d' oro rovente", La Repubblica, 18 November 2005. Retrieved 8 April 2020.
 26. "Questa medaglia d'oro mi commuove perché gratifica la mia fatica di scrittore e di giornalista, il mio impegno a difesa della nostra cultura, il mio amore per il mio Paese e per la Libertà. Le attuali e ormai note ragioni di salute mi impediscono di viaggiare e ritirare direttamente un omaggio che per me, donna poco abituata alle medaglie e poco incline ai trofei, ha un intenso significato etico e morale".
 27. "America Award" Italy–USA Foundation
 28. Nothing and so be it: A personal search for meaning in war Архивирано на 24 јануари 2017 г., cia.gov. Retrieved 7 April 2020.
 29. Review: Nothing, And So Be It: A Personal Search for Meaning in War, kirkusreviews.com. Retrieved 7 April 2020.
 30. 30,0 30,1 Douglas Murray, "Brava: The fearless life of Oriana Fallaci" Архивирано на 28 април 2020 г., Standpoint, 20 October 2017. Retrieved 8 April 2020.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

Написи од Фалачи

 • Бес и гордост од Оријана Фалачи, превод на англиски јазик од Летиција Грасо, од есејот со четири страници „Бес и гордост“ (италијански: La rabbia e l'orgoglio“), кој се појавил во водечкиот италијански весник Кориере дела Сера на 29 септември 2001 година. (Забележете дека официјалното издание на Рицоли е преведено од самата Фалачи)
 • Бес и гордост, како што е преведено од Крис Книп
 • За еврејската омраза во Европа, од колумнистката Оријана Фалачи, ИМРА - 25 април 2002 година (првично објавено на италијански јазик во списанието „Панорама“, 17 април 2002 година).
 • Аудио интервју за Оријана Фалачи, со Стивен Банкар околу 1972 година

Написи за Фалачи

Книги за Фалачи

Надворешни врски[уреди | уреди извор]