Прејди на содржината

Голда Меир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голда Меир
גולדה מאיר
4. Премиер на Израел
На должноста
17 март 1969 – 3 јуни 1974
Претседател
Претходник Јигал Алон (вршител на должност)
Наследник Јицак Рабин
Министер за внатрешни работи
На должноста
16 јули 1970 – 1 септември 1970
Премиер Самата
Претходник Хаим-Моше Шапира
Наследник Јосеф Бург
Министер за надворешни работи
На должноста
18 јуни 1956 – 12 јануари 1966
Премиер
Претходник Моше Шарет
Наследник Аба Ебан
Mинистер за труд
На должноста
10 март 1949 – 19 јуни 1956
Премиер Давид Бен-Гурион
Претходник Мордекај Бентов (Привремен)
Наследник Мордекај Намир
Лични податоци
Роден(а) Голда Мабовиц
3 мај 1898
Киев, Руска Империја
Починал(а) 8 декември 1978
Ерусалим, Израел
Националност  Израел
Народност Руска еврејка
Партија Маарах
Други припадности
Сопружник Морис Мејерсон (починал 1951)
Деца 2
Професија Наставничка, дипломат
Вероисповед Ционистички јудаизам [1]
Потпис

Голда Меир (арапски: جولدا مائير Gulda Ma'air; претходно Голда Мејерсон, родена Голда Мабовиц, 3 мај 1898 – 5 декември 1978) — израелска наставнчка, кибуцник, политичарка и четврт премиер на Израел.

Меир била избрана за премиер на Израел на 17 март 1969 година, откако била министер за труд и надворешни работи.[2] Таа била првата жена премиер на Израел и четвртата жена во светот со таа функција. Голда Меир бил опишувана како Железна дама во израелската политика пред истиот епитет да биде наметнат за британската премиерка Маргарет Тачер.[3] Поранешниот премиер Давид Бен-Гурион Голда Меир ја нарекувал „најдобриот човек во владата“.

Меир поднела оставка од функцијата премиер на Израел во 1974 година, една година по завршувањето на Јомкипурската војна. Починала во 1978 година од лимфом.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник:

Леви Ешкол

Премиер на Израел
(1969-1974)
Ја наследил:
Јицак Рабин