Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Меч (мажи, екипно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварот во екипно мечување со меч во машка конкуренција на Олимписките игри 2008 во Пекинг се одржал на 15 август во Националниот собирен центар - Пекинг.

Екипниот натпревар со флорет од по четири рунди со единечна елеминација и натпревар за бронза помеѓу поразените во полуфиналето како и класификационо полуфинале и финале за од 5то до 8мо место. Екипите имаат по три мечувалци. Секоја партија има по 9 борби, со тоа што секој мечувалец од едната се мечува со секој мечувалец од другата екипа. Целта на една екипа е да постигне 45 збирни бода. Рундите траат додека една екипа не постигне број на бодови делив со 5. На пример, ако првата рунда заврши со 5-3, тој резултат останува во следната рунда, и таа трае сѐ додека една екипа не постигне 10 бода. Борбите имаат временско ограничување од по три мунути; ско последната борба заврши пред било која екипа да освои 45 бода, победува екипата со највеќе бодови. Ако резултатот е израмнет, се допушта продолжение од една минута. Ако во таа минута никој не освои бод, победник на борбата е екипата претходно наменски извлечена на ждребување.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Франција (FRA)
Фабрис Жанет
Жером Жанет
Улрих Робеири
 Полска (POL)
Роберт Анджејук
Томаш Мотика
Адам Верцјох
Радослав Завротњак
 Италија (ITA)
Стефано Кароцо
Диего Конфалониери
Алфредо Рота
Матео Таљариол

Ждребување[уреди | уреди извор]

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

  Рунда од 16 Четвртфинале Полуфинале Финале
      
         1   Унгарија 43  
9   ЈАР 28     8   Кина 45  
8   Кина 45       8   Кина 44  
           4   Полска 45  
         5   Украина 37  
         4   Полска 45  
           4   Полска 29
           2   Франција 45
         3   Италија 45  
         6   Јужна Кореја 37  
           3   Италија 39   Трето место
           2   Франција 45  
         7   Венецуела 33   8   Кина 35
         2   Франција 45   3   Италија 45
      

Класификација 5 - 8[уреди | уреди извор]

  Пласман 5-8                    
  1   Унгарија 41  
  5   Украина 29   Пласман 5-6
      1   Унгарија 40
  Пласман 5-8   7   Венецуела 25
  6   Јужна Кореја 38
  7   Венецуела 45   Пласман 7-8
    5   Украина 41
    6   Јужна Кореја 39

Финална класификација[уреди | уреди извор]

1. Франција Франција
2. Полска Полска
3. Италија Италија
4. Кина Кина
5. Унгарија Унгарија
6. Венецуела Венецуела
7. Украина Украина
8. Јужна Кореја Јужна Кореја
9. ЈАР ЈАР

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]