Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Флорет (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Fencing pictogram.svg
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварот во мечување со флорет во женска конкуренција на Олимписките игри 2008 во Пекинг се одржал на 11 август во националниот собирен центар - Пекинг.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Валентина Вецали
 Италија
Сребро Нам Хјун-Хи
 Јужна Кореја
Бронза Маргерита Гранбаси
 Италија

Шема[уреди | уреди извор]

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
  Џована Трилини (ITA) 10  
  Нам Хјун-Хи (KOR) 15  
 
      Нам Хјун-Хи (KOR) 5
    Валентина Вецали (ITA) 6
Натпревар за бронза
  Маргерита Гранбаси (ITA) 3   Џована Трилини (ITA)   12
  Валентина Вецали (ITA) 12     Маргерита Гранбаси (ITA)  15

Група 1[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         1   Џована Трилини (ITA) 15  
33   Мислејдис Компани (CUB) 15     33   Мислејдис Компани (CUB) 7  
32   Џоана Холс (AUS) 13       1   Џована Трилини (ITA) 15  
           16   Аида Чанаева (RUS) 3  
         17   Силвија Грухала (POL) 11  
         16   Аида Чанаева (RUS) 12  
           1   Џована Трилини (ITA) 15
           24   Катја Вахтер (GER) 8
         9   Кристина Штал (ROU) 6  
41   Марија Луиса Доиг (PER) 4     24   Катја Вахтер (GER) 15  
24   Катја Вахтер (GER) 15       24   Катја Вахтер (GER) 15  
25   Ерин Смарт (USA) 15       8   Корин Метржан (FRA) 10  
40   Мартина Емануел (GBR) 7     25   Ерин Смарт (USA) 9       
         8   Корин Метржан (FRA) 15       
      

Група 2[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         5   Каролин Голубицки (GER) 13  
37   Аниса Келфауи (ALG) 2     28   Хана Томпсон (USA) 5  
28   Хана Томпсон (USA) 11       5   Каролин Голубицки (GER) 5  
           12   Чиеко Сугавара (JPN) 6  
         21   Џунг Гил-Ок (KOR) 9  
         12   Чиеко Сугавара (JPN) 11  
           12   Чиеко Сугавара (JPN) 10
           4   Нам Хјун-Хи (KOR) 15
         13   Габриела Варга (HUN) 15  
         20   Маријана Гонзалез (VEN) 2  
           13   Габриела Варга (HUN) 4  
29   Шаима Ел Гамал (EGY) 12       4   Нам Хјун-Хи (KOR) 15  
36   Имам Шабан (EGY) 15     36   Иман Шабан (EGY) 6       
         4   Нам Хјун-Хи (KOR) 15       
      

Група 3[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         3   Маргерита Гранбаси (ITA) 11  
35   Иман Ел Гамал (EGY) 4     30   Индра Ангад-Гаур (NED) 6  
30   Индра Ангад-Гаур (NED) 13       3   Маргерита Гранбаси (ITA) 11  
           19   Викторија Никичина (RUS) 4  
         19   Викторија Никичина (RUS) 10  
         14   Делила Хатуел (ISR) 9  
           3   Маргерита Гранбаси (ITA) 12
           11   Евгенија ламонова (RUS) 7
         11   Евгенија Ламонова (RUS) 15  
         22   Ања Шахе (GER) 2  
           11   Евгенија Ламонова (RUS) 15  
27   Инес Бубакри (TUN) 9       6   Аида Мохамед (HUN) 5  
38   Луан Џиџие (CAN) 13     38   Луан Џиџие (CAN) 7       
         6   Аида Мохамед (HUN) 15       
      

Група 4[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         7   Емили Крос (USA) 7  
39   Дебора Ногеира (POR) 4     26   Су Ванвен (CHN) 15  
26   Су Ванвен (CHN) 15       26   Су Ванвен (CHN) 10  
           10   Едина Кнапек (HUN) 15  
         23   Сун Чао (CHN) 13  
         10   Едина Кнапек (HUN) 15  
           10   Едина Кнапек (HUN) 3
           2   Валентина Вецали (ITA) 15
         15   Џанг Леи (CHN) 15  
         18   Малгожата Војтковјак (POL) 8  
           15   Џанг Леи (CHN) 7  
31   Магдалена Мрочкјевич (POL) 15       2   Валентина Вецали (ITA) 10  
34   Олга Лелејко (UKR) 9     31   Магдалена Мрочкјевич (POL) 3       
         2   Валентина Вецали (ITA) 15       
      

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]