Прејди на содржината

Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Флорет (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварот во мечување со флорет во машка конкуренција на Олимписките игри 2008 во Пекинг се одржал на 13 август во Националниот собирен центар - Пекинг.

Медалисти

[уреди | уреди извор]
Злато Бенјамин Клајбринк
 Германија
Сребро Јуки Ота
 Јапонија
Бронза Салваторе Санцо
 Италија

Ждребување

[уреди | уреди извор]

Финални натпревари

[уреди | уреди извор]
  Полуфинале Финале
             
  Џу Џин (CHN) 4  
  Бенјамин Клајбринк (GER) 15  
 
      Бенјамин Клајбринк (GER) 15
    Јуки Ота (JPN) 9
Натпревар за бронза
  Салваторе Санцо (ITA) 14   Џу Џин (CHN)   14
  Јуки Ота (JPN) 15     Салваторе Санцо (ITA)   15
  Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале Полуфинале
      
         1   Андреа Касара (ITA) 15  
17   Роланд Шлосер (AUT) 15     17   Роланд Шлосер (AUT) 8  
16   Хавиер Менендез (ESP) 9       1   Андреа Касара (ITA) 14  
9   Герек Мајнхарт (USA) 15       8   Џу Џин (CHN) 15  
24   Мостафа Нагати (EGY) 3     9   Герек Мајнхарт (USA) 9  
25   Алберто Вијаџо (ARG) 2     8   Џу Џин (CHN) 15  
8   Џу Џин (CHN) 15       8   Џу Џин (CHN) 4
           5   Бенјамин Клајбринк (GER) 15
         5   Бенјамин Клајбринк (GER) 15  
21   Ло Квок Кин (HKG) 6     12   Kenta Чида (JPN) 10  
12   Кента Чида (JPN) 15       5   Бенјамин Клајбринк (GER) 15  
13   Славомир Моцек (POL) 15       4   Леј Шенг (CHN) 7  
20   Нонтапат Панчан (THA) 7     13   Славомир Моцек (POL) 8       
         4   Леј Шенг (CHN) 15       
      
  Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале Полуфинале
      
         3   Ерван Ле Пешу (FRA) 15  
19   Али Ксавије Лахусин (MAR) 3     14   Брис Гијар (FRA) 10  
14   Брис Гијар (FRA) 15       3   Ерван ле Пешу (FRA) 9  
11   Томер Ор (ISR) 10       6   Салваторе Санцо (ITA) 10  
22   Џошуа МекГвајр (CAN) 11     22   Џошуа МекГвајр (CAN) 3  
         6   Салваторе Санцо (ITA) 15  
           6   Салваторе Санцо (ITA) 14
7   Чои Бјунг-Чул (KOR) 15       10   Јуки Ота (JPN) 15
26   Халид Ел-Хамади (QAT) 3     7   Чои Бјунг-Чул (KOR) 14  
23   Жоао Соуза (BRA) 4     10   Јуки Ота (JPN) 15  
10   Јуки Ота (JPN) 15       10   Јуки Ота (JPN) 15  
15   Ричард Круз (GBR) 15       2   Петер Јопих (GER) 12  
18   Виргил Салискан (ROU) 6     15   Ричард Круз (GBR) 9       
         2   Петер Јопих (GER) 10       
      

Поврзано

[уреди | уреди извор]