Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Меч (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварот во мечување со меч во женска конкуренција на Олимписките игри 2008 во Пекинг се одржал на 13 август во Националниот собирен центар - Пекинг.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Брита Хајдеман
 Германија
Сребро Ана Марија Бранза
 Романија
Бронза Илдико Минца Небалд
 Унгарија

Ждребување[уреди | уреди извор]

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
  Брита Хајдеман (GER) 15  
  Ли На (CHN) 13  
 
      Брита Хајдеман (GER) 15
    Ана Марија Бранза (ROU) 11
Натпревар за бронза
  Илдико Минца Небалд (HUN) 14   Ли На (CHN)   11
  Ана Марија Бранза (ROU) 15     Илдико Минца Небалд (HUN)   15

Група 1[уреди | уреди извор]

  Рунда од 32 Рунда од 16 Quarterfinals Полуфинале
      
         1   Брита Хајдеман (GER) 12  
17   Кели Харли (USA) 6     16   Џунг Хјо-Џунг (KOR) 5  
16   Џунг Хјо-Џунг (KOR) 15       1   Брита Хајдеман (GER) 15  
9   Татјана Логоунова (RUS) 6       24   Ема Самуелсон (SWE) 10  
24   Ема Самуелсон (SWE) 15     24   Ема Самуелсон (SWE) 15  
25   Аја Ел Сајед (EGY) 7     8   Хајналка Кирај Пико (FRA) 13  
8   Хајналка Кирај Пико (FRA) 15       1   Брита Хајдеман (GER) 15
           4   Ли На (CHN) 13
         5   Џунг Веипинг (CHN) 11  
21   Ноам Милс (ISR) 8     12   Лаура Флесел-Чоловиќ (FRA) 13  
12   Лаура Флесел-Чоловиќ (FRA) 15       12   Лаура Флесел-Чоловиќ (FRA) 10  
13   Софи Ламон (SUI) 15       4   Ли На (CHN) 15  
20   Марија Мартинез (VEN) 9     13   Софи Ламон (SUI) 10       
         4   Ли На (CHN) 15       
      

Група 2[уреди | уреди извор]

  Рунда од 32 Рунда од 16 Quarterfinals Полуфинале
      
         3   Имке Дуплицер (GER) 15  
19   Џесика Хименез Луна (PAN) 15     19   Џесика Хименез Луна (PAN) 10  
14   Јена Шемјакина (UKR) 13       3   Имке Дуплицер (GER) 11  
11   Илдико Минца Небалд (HUN) 15       11   Илдико Минца Небалд (HUN) 15  
22   Јинг Чуи Линг (HKG) 11     11   Илдико Минца Небалд (HUN) 15  
         6   Шерен Шалм (CAN) 13  
           11   Илдико Минца Небалд (HUN) 14
           2   Ана Марија Бранза (ROU) 15
         7   Љубов Шутова (RUS) 15  
23   Хадија Бенталеб (ALG) 4     10   Емеше Сас (HUN) 12  
10   Емеше Сас (HUN) 15       7   Љубов Шутова (RUS) 13  
15   Мегуми Харада (JPN) 15       2   Ана Марија Бранза (ROU) 15  
18   Амбер Паркинсон (AUS) 9     15   Мегуми Харада (JPN) 11       
         2   Ана Марија Бранза (ROU) 15       
      

Поврзано[уреди | уреди извор]