Прејди на содржината

Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Флорет (жени, екипно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварот во екипно мечување со флорет во женска конкуренција на Олимписките игри 2008 во Пекинг се одржал на 16 август во Националниот собирен центар - Пекинг.

Екипниот натпревар со флорет од по три рунди со единечна елеминација и натпревар за бронза помеѓу поразените во полуфиналето како и класификационо полуфинале и финале за од 5то до 8мо место. Екипите имаат по три мечувалци. Секоја партија има по 9 борби, со тоа што секој мечувалец од едната се мечува со секој мечувалец од другата екипа. Целта на една екипа е да постигне 45 збирни бода. Рундите траат додека една екипа не постигне број на бодови делив со 5. На пример, ако првата рунда заврши со 5-3, тој резултат останува во следната рунда, и таа трае сѐ додека една екипа не постигне 10 бода. Борбите имаат временско ограничување од по три мунути; ско последната борба заврши пред било која екипа да освои 45 бода, победува екипата со највеќе бодови. Ако резултатот е израмнет, се допушта продолжение од една минута. Ако во таа минута никој не освои бод, победник на борбата е екипата претходно наменски извлечена на ждребување.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Русија (RUS)
Светлана Бојко
Аида Чанаева
Викторија Никичина
Евгенија Ламонова
 САД (USA)
Емили Крос
Хана Томпсон
Ерин Смарт
 Италија (ITA)
Валентина Вецали
Џована Трилини
Маргерита Гранбаси
Иларија Салватори

Ждребување[уреди | уреди извор]

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
  1   Русија 45  
8   Египет 23  
  1   Русија 22  
    4   Италија 21  
5   Кина 24
  4   Италија 37  
    1   Русија 28
  7   САД 11
  3   Унгарија 35  
6   Германија 31  
3   Унгарија 33 Трето место
    7   САД 35  
7   САД 31 4   Италија 32
  2   Полска 30  
  3   Унгарија 23

Класификација 5 - 8[уреди | уреди извор]

  Пласман 5-8                    
  8   Египет 24  
  5   Кина 45   Пласман 5-6
      5   Кина 28
  Пласман 5-8   6   Германија 34
  6   Германија 32
  2   Полска 27   Пласман 7-8
    8   Египет 14
    2   Полска 45

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]