Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Сабја (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Fencing pictogram.svg
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварот во мечување со сабја во женска конкуренција на Олимписките игри 2008 во Пекинг се одржал на 9 август во Националниот собирен центар - Пекинг.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато САД Мариел Жагунис
САД (USA)
Сребро САД Сејда Џејкобсон
САД (USA)
Бронза САД Ребека Ворд
САД (USA)

Ждребувања[уреди | уреди извор]

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
 САД Сејда Џејкобсон (USA) 15  
 Русија Софија Великаја (RUS) 11  
 
     САД Сејда Џејкобсон (USA) 9
   САД Мариел Жагунис (USA) 15
Натпревар за бронза
 САД Мариел Жагунис (USA) 15  Русија Софија Великаја (RUS)  14
 САД Ребека Ворд (USA) 11    САД Ребека Ворд (USA)  15

Група 1[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Трета рунда Четвртфинале
      
         1  САД Сејда Џејкобсон (USA) 15  
33  Сенегал Нафи Тур (SEN) 7     32  Куба Мајлин Гонзалез Позо (CUB) 11  
32  Куба Мајлин Гонзалез Позо (CUB) 15       1  САД Сејда Џејкобсон (USA) 15  
           16  Украина Олга Харлан (UKR) 13  
         17  Италија Џоја Марѕока (ITA) 8  
         16  Украина Олга Харлан (UKR) 15  
           1  САД Сејда Џејкобсон (USA) 15
           25  Украина Олена Хомрова (UKR) 11
         9  Русија Екатерина Дјаченко (RUS) 15  
         24  Јапонија Мадока Хисагае (JPN) 10  
           9  Русија Екатерина Дјаченко (RUS) 14  
           25  Украина Олена Хомрова (UKR) 15  
         25  Украина Олена Хомрова (UKR) 15       
         8  Полска Александра Соха (POL) 11       
      

Група 2[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Трета рунда Четвртфинале
      
         5  Русија Софија Великаја (RUS) 15  
37  ЈАР Адел ди Плој (RSA) 7     28  Украина Галина Пундик (UKR) 7  
28  Украина Галина Пундик (UKR) 15       5  Русија Софија Великаја (RUS) 15  
           12  Италија Иларија Бјанко (ITA) 6  
         21  Кина Хуанг Хаијанг (CHN) 12  
         12  Италија Иларија Бјанко (ITA) 15  
           5  Русија Софија Великаја (RUS) 15
           4  Кина  Сјуе Тан (CHN) 9
         13  Јужна Кореја Ким Кем-Хва (KOR) 15  
         20  Франција Карол Верњ (FRA) 14  
           13  Јужна Кореја Ким Кем-Хва (KOR) 8  
29  Германија Александра Бујдозо (GER)  15       4  Кина  Сјуе Тан (CHN) 15  
36  Канада Жули Клотје (CAN)  2     29   Германија Александра Бујдозо (GER) 6       
         4  Кина  Сјуе Тан (CHN) 15       
      

Група 3[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Трета рунда Четвртфинале
      
         3  Русија Елена Нечаева (RUS) 12  
35  Ирска Сјован Клер Барн (IRL) 8     30  Полска Ирена Вјонцковска (POL) 15  
30  Полска Ирена Вјонцковска (POL) 15       30  Полска Ирена Вјонцковска (POL) 6  
           14  Кина Бао Јингјинг (CHN) 15  
         19  Хонгконг Чоу Це Ки (HKG) 5  
         14  Кина Вао Јингјинг (CHN) 15  
           14  Кина Бао Јингјинг (CHN) 9
           6  САД Мариел Жагунис (USA) 15
         11  Полска Бона Јозвјак (POL) 15  
         22  Венецуела Алехандра Бенитез (VEN) 11  
           11  Полска Бона Јозвјак (POL) 13  
27  Канада Сандра Сасин (CAN) 15       6  САД Мариел Жагунис (USA) 15  
38  ЈАР Елвира Вуд (RSA) 2     27  Канада Сандра Сасин (CAN) 10       
         6  САД Мариел Жагунис (USA) 15       
      

Група 4[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Трета рунда Четвртфинале
      
         7  Франција Леонор Перу (FRA) 11  
39  ЈАР Џјоти Чети (RSA) 2     26  Тунис Аза Бесбес (TUN) 15  
26  Тунис Аза Бесбес (TUN) 15       26  Тунис Аза Бесбес (TUN) 15  
           23  Канада Олга Овчиникова (CAN) 12  
         23  Канада Олга Овчиникова (CAN) 15  
         10  Јужна Кореја Ли Шин-Ми (KOR) 13  
           26  Тунис Аза Бесбес (TUN) 14
           2  САД Ребека Ворд (USA) 15
         15  Франција Ан-Лиз Тоја (FRA) 13  
         18  Унгарија Оршоља Наѓ (HUN) 15  
           18  Унгарија Оршоља Наѓ (HUN) 5  
31  Мексико Анхелика Лариос (MEX) 4       2  САД Ребека Ворд (USA) 15  
34  Шпанија Арасели Наваро (ESP) 15     34  Шпанија Арасели Наваро (ESP) 7(WD)       
         2  САД Ребека Ворд (USA) 12       
      

Видете исто така[уреди | уреди извор]