Брита Хајдеман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимписки медали
Мечување во женска конкуренција
Сребрен медал – второ место Атина 2004 Меч (жени, екипно)
Златен медал - прво место Пекинг 2008 Меч (жени)
Брита Хајдеман, 2012

Брита Хајдеман (герм. Britta Heidemann, р. 22 декември, 1982 во Келн) — германска мечувалка во дисциплината меч. Го постигнала својот најголем успех на 13 август на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг, кога ја поразила Ана Марија Бранза (Романија) и со тоа го освоила златниот медал[1][2]. Само неколку минути пред тоа, нејзиниот сонародник Бенјамин Клајбрин го освоил златниот медал во поединечен флорет. Пред ова, најголем успех доживеала на Светското првенство во мечување 2007 кога го освоила златниот медал (поединечно). На Летните олимписки игри 2004 освоила сребрен медал во дисциплината меч заедно со членовите на нејзината екипа, Клаудија Бокел и Имке Дуплицер. На Светското првенство во мечување 2006 Хајдеман го освоила бронзениот медал со тоа што ја поразила Романија во дисциплината меч (екипно), заедно со нејзините соборци Имке Дуплицер, Клаудија Бокел и Маријана Марковиќ. Хајдеман моментално живее и студира во Келн.

Олимпијади[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Britta Heidemann“. databaseOlympics.com. Архивирано од изворникот на 2011-09-29. Посетено на 2012-03-03.
  2. Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; и др. „Britta Heidemann“. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2012-03-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]