Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Сабја (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Fencing pictogram.svg
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварот во мечување со флорет во машка конкуренција на Олимписките игри 2008 во Пекинг се одржал на 12 август во националниот собирен центар - Пекинг.

Ждребување[уреди | уреди извор]

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
 Кина Џунг Ман (CHN) 15  
 Франција Жилиен Пиле (FRA) 12  
 
     Кина Џунг Ман (CHN) 15
   Франција Никола Лопез (FRA) 9
Натпревар за бронза
 Франција Никола Лопез (FRA) 15  Франција Жилиен Пиле (FRA)   11
 Романија Михаи Ковалиу (ROU) 13    Романија Михаи Ковалиу (ROU)   15

Група 1[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         1  Италија Лујџи Тарантино (ITA) 15  
33  Бразил Ренцо Агреста (BRA) 15     33  Бразил Ренцо Агреста (BRA) 8  
32  Египет Махмуд Самир (EGY) 10       1  Италија Лујџи Тарантино (ITA) 15  
           16  Франција Борис Сансон (FRA) 7  
         17  САД Тим Морхаус (USA) 12  
         16  Франција Борис Сансон (FRA) 15  
           1  Италија Лујџи Тарантино (ITA) 13
           9  Кина Џунг Ман (CHN) 15
         9  Кина Џунг Ман (CHN) 15  
         24  Тајланд Вирадех Котни (THA) 7  
           9  Кина Џунг Ман (CHN) 15  
25  Русија Николај Коваљов (RUS) 15       8  Шпанија Хаиме Марти (ESP) 14  
40  Велика Британија Алекс О'Конел (GBR) 14     25  Русија Николај Коваљов (RUS) 12       
         8  Шпанија Хаиме Марти (ESP) 15       
      

Група 2[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         5  САД Кит Смарт (USA) 15  
37  Сенегал Абдулаје Тиам (SEN) 10     28  САД Џејсон Роџерс (USA) 3  
28  САД Џејсон Роџерс (USA) 15       5  САД Кит Смарт (USA) 15  
           21  Унгарија Арон Силаѓи (HUN) 10  
         21  Унгарија Арон Силаѓи (HUN) 15  
         12  Унгарија Тамаш Дечи (HUN) 9  
           5  САД Кит Смарт (USA) 13
           20  Франција Жилиен Пиле (FRA) 15
         13  Кина Ванг Џингџе (CHN) 14  
         20  Франција Жилиен Пиле (FRA) 15  
           20  Франција Жилиен Пиле (FRA) 15  
29  Сенегал Мамаду Кеита (SEN) 15       4  Романија Рарес Думитреску (ROU) 13  
36  Јапонија Сатоши Огава (JPN) 14     29  Сенегал Мамаду Кеита (SEN) 7       
         4  Романија Рарес Думитреску (ROU) 15       
      

Група 3[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         3  Италија Алдо Монтано (ITA) 15  
35  Египет Гамал Фати (EGY) 8     30  Канада Филип Бодри (CAN) 4  
30  Канада Филип Бодри (CAN) 15       3  Италија Алдо Монтано (ITA) 14  
           15  Шпанија Хорхе Пина (ESP) 15  
         19  Италија Диего Окјуци (ITA) 9  
         14  Шпанија Хорхе Пина (ESP) 15  
           15  Шпанија Хорхе Пина (ESP) 10
           27  Франција Никола Лопез (FRA) 15
         11  Јужна Кореја О Ен-Сек (KOR) 15  
         22  Белорусија Дмитри Лапкес (BLR) 8  
           11  Јужна Кореја О Ен-Сек (KOR) 11  
27  Франција Никола Лопез (FRA) 15       27  Франција Никола Лопез (FRA) 15  
38  Буркина Фасо Жилиен Уедрого (BUR) 6     27  Франција Никола Лопез (FRA) 15       
         6  Русија Станислав Поздњаков (RUS) 8       
      

Група 4[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         7  Романија Михаи Ковалиу (ROU) 15  
39  Египет Шади Талат (EGY) 7     26  Белорусија Валериј Приемка (BLR) 9  
26  Белорусија Валериј Приемка (BLR) 15       7  Романија Михаи Ковалиу (ROU) 15  
           23  Кина Џоу Ханминг (CHN) 12  
         23  Кина Џоу Ханминг (CHN) 15  
         10  Унгарија Жолт Немчик (HUN) 13  
           7  Романија Михаи Ковалиу (ROU) 15
           18  Белорусија Аљаксандр Бујкевич (BLR) 13
         15  Русија Алексеј Јакименко (RUS) 9  
         18  Белорусија Аљаксандр Бујкевич (BLR) 15  
           18  Белорусија Аљаксандр Бујкевич (BLR) 15  
31  Венецуела Карлос Браво (VEN) 10       2  Германија Николас Лимбах (GER) 14  
34  Полска Марцин Коњуш (POL) 15     34  Полска Марцин Коњуш (POL) 7       
         2  Германија Николас Лимбах (GER) 15       
      

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]