Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Меч (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Fencing pictogram.svg
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварот во мечување со меч во машка конкуренција на Олимписките игри 2008 во Пекинг се одржал на 10 август во националниот собирен центар - Пекинг.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Италија Матео Таљариол
Италија (ITA)
Сребро Франција Фабрис Жанет
Франција (FRA)
Бронза Шпанија Хозе Луис Абахо
Шпанија (ESP)

Ждребувања[уреди | уреди извор]

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
 Шпанија Хозе Луис Абахо (ESP) 12  
 Италија Матео Таљариол (ITA) 15  
 
     Италија Матео Таљариол (ITA) 15
   Франција Фабрис Жанет (FRA) 9
Натпревар за бронза
 Франција Фабрис Жанет (FRA) 15  Шпанија Хозе Луис Абахо (ESP)  8
 Унгарија Габор Бочко (HUN) 12    Унгарија Габор Бочко (HUN)  7

Група 1[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         1  Франција Жером Жанет (FRA) 15  
33  Естонија Николај Новосјолов (EST) 15     33  Естонија Николај Новосјолов (EST) 14  
32  Египет Ахмед Набил (EGY) 8       1  Франција Жером Жанет (FRA) 9  
           16  Шпанија Хозе Луис Абахо (ESP) 15  
         17  Јужна Кореја Ким Вон Чин (KOR) 14  
         16  Шпанија Хозе Луис Абахо (ESP) 15  
           16  Шпанија Хозе Луис Абахо (ESP) 14
           9  Италија Диего Конфалониери (ITA) 13
         9  Италија Диего Конфалониери (ITA) 15  
41  Мароко Ајсам Рами (MAR) 11     24  Полска Томаш Мотика (POL) 10  
24  Полска Томаш Мотика (POL) 15       9  Италија Диего Конфалониери (ITA) 15  
25  Јужна Кореја Ким Сјонг Гу (KOR) 15       8  Унгарија Геза Имре (HUN) 9  
40  ЈАР Гивен Мадума (RSA) 12     25  Јужна Кореја Ким Сјонг Гу (KOR) 14       
         8  Унгарија Геза Имре (HUN) 15       
      

Група 2[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         5  Швајцарија Михаел Каутер (SUI) 15  
25  ЈАР Мајк Вуд (RSA) 7     40  Украина Богдан Никишин (UKR) 12  
40  Украина Богдан Никишин (UKR) 15       5  Швајцарија Михаел Каутер (SUI) 13  
           12  Холандија Бас Вервијлен (NED) 15  
         21  Кина Ванг Леи (CHN) 10  
         12  Холандија Бас Вервијлен (NED) 15  
           12  Холандија Бас Вервијлен (NED) 11
           4  Италија Матео Таљариол (ITA) 15
         13  Франција Улрих Робеири (FRA) 15  
         20  Русија Антон Авдеев (RUS) 11  
           13  Франција Улрих Робеири (FRA) 11  
29  Венецуела Волфганг Мехијас (VEN) 11       4  Италија Матео Таљариол (ITA) 15  
36  Норвешка Стурла Торкилдсен (NOR) 12     36  Норвешка Стурла Торкилдсен (NOR) 10       
         4  Италија Матео Таљариол (ITA) 15       
      

Група 3[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         3  Јужна Кореја Чин Сун Чонг (KOR) 15  
35  Полска Адам Верцјох (POL) 11     30  Кина Ли Гуоџие (CHN) 6  
30  Кина Ли Гуоџие (CHN) 15       3  Јужна Кореја Чин Сун Чонг (KOR) 15  
           14  Украина Дмитро Чумак (UKR) 6  
         19  Венецуела Рубен Лимардо (VEN) 13  
         14  Украина Дмитро Чумак (UKR) 15  
           3  Јужна Кореја Чин Сун Чонг (KOR) 11
           27  Франција Фабрис Жанет (FRA) 15
         11  Украина Максим Хворост (UKR) 11  
         22  Канада Игор Тихомиров (CAN) 15  
           22  Канада Игор Тихомиров (CAN) 7  
27  Франција Фабрис Жанет (FRA) 15       27  Франција Фабрис Жанет (FRA) 15  
38  Киргистан Сергеј Качурин (KGZ) 14     27  Франција Фабрис Жанет (FRA) 15       
         6  САД Сет Келзи (USA) 11       
      

Група 4[уреди | уреди извор]

  Рунда од 64 Рунда од 32 Рунда од 16 Четвртфинале
      
         7  Полска Радослав Завротњак (POL) 15  
39  ЈАР Дарио Торенте (RSA) 10     26  Португалија Жоаким Видеира (POR) 9  
26  Португалија Жоаким Видеира (POR) 15       7  Полска Радослав Завротњак (POL) 15  
           23  Кина Јин Лиенчи (CHN) 13  
         23  Кина Јин Лиенчи (CHN) 15  
         10  Унгарија Криштијан Кулчар (HUN) 9  
           7  Полска Радослав Завротњак (POL) 12
           15  Унгарија Габор Бочко (HUN) 15
         15  Унгарија Габор Бочко (HUN) 11  
         18  Италија Алфредо Рота (ITA) 10  
           15  Унгарија Габор Бочко (HUN) 15  
31  Јапонија Шого Нишида (JPN) 11        2  Венецуела Силвио Фернандез (VEN) 9  
34  Чиле Парис Иностроза (CHI) 15     34  Чиле Парис Иностроза (CHI)  10       
         2  Венецуела Силвио Фернандез (VEN)  15       
      

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]