Геза Имре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Геза Имре
Имре во 2016 г.
Лични податоци
Роден(а)23 декември 1974(1974-12-23)(49 г.)
Будимпешта, Унгарија
Ракалевучар
Висина1.84 метарs (6 ст 0 ин)
Тежина73 kilograms (161 lb)
Клуб Bp. Honvéd (1996- )
Budapest SE (1993-1996)
Újpesti TE ( -1993)
ФИЕ-рангcurrent ranking

Геза Имре (унгарски: Géza Imr, роден на 23 декември 1974 година) — унгарски мечувалец, кој освоиl три олимписки медали на натпреварите на Епе, сребрен медал на Летните олимписки игри во 2004 година во Атина, бронзен медал на Летните олимписки игри во 1996 година во Атланта и сребрен медал на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро. Тој беше светски шампион во 2015 година во Москва.

Тој е сопруг на Беатрикс Кокени , унгарскка ракометарка . [1]

Награди[уреди | уреди извор]

  • Унгарски мечувалец на годината: 1996, 2015
  • Член на унгарскиот тим на годината: 1998
  • Награди за национална одбрана, II. класс (1998)
  • Награда Будимпешта Про Урбе (2016)
  • Ribbon Крст на заслугите на Република Унгарија - Сребрена крст (1996)
  • Ribbon Орден за заслуги на Република Унгарија - Витешкиот крст (2004)
  • Ribbon Орден за заслуги на Унгарија - Крст на командантот (2016)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Géza Imre. sport-reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2010-02-02.