Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Сабја (жени, екипно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварот во екипно мечување со сабја во женска конкуренција на Олимписките игри 2008 во Пекинг се одржал на 14 август во Националниот собирен центар - Пекинг.

Екипниот натпревар со сабја од по три рунди со единечна елеминација и натпревар за бронза помеѓу поразените во полуфиналето како и класификационо полуфинале и финале за од 5то до 8мо место. Екипите имаат по три мечувалци. Секоја партија има по 9 борби, со тоа што секој мечувалец од едната се мечува со секој мечувалец од другата екипа. Целта на една екипа е да постигне 45 збирни бода. Рундите траат додека една екипа не постигне број на бодови делив со 5. На пример, ако првата рунда заврши со 5-3, тој резултат останува во следната рунда, и таа трае сѐ додека една екипа не постигне 10 бода. Борбите имаат временско ограничување од по три мунути; ско последната борба заврши пред било која екипа да освои 45 бода, победува екипата со највеќе бодови. Ако резултатот е израмнет, се допушта продолжение од една минута. Ако во таа минута никој не освои бод, победник на борбата е екипата претходно наменски извлечена на ждребување.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Украина (UKR)
Олга Жовнир
Олга Харлан
Галина Пундик
Олена Хомрова
 Кина (CHN)
Бао Јингјинг
Хуанг Хаијанг
Ни Хонг
Тан Сјуе
 САД (USA)
Сејда Џејкобсон
Ребека Ворд
Мариел Жагунис

Ждребување[уреди | уреди извор]

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
  1   САД 45  
8   ЈАР 8  
  1   САД 39  
    5   Украина 45  
5   Украина 45
  4   Русија 34  
    5   Украина 45
  3   Кина 44
  3   Кина 45  
6   Полска 25  
3   Кина 45 Трето место
    2   Франција 38  
7   Канада 22 1   САД 45
  2   Франција 45  
  2   Франција 38

Класификација 5 - 8[уреди | уреди извор]

  Пласман 5-8                    
  8   ЈАР 13  
  4   Русија 45   Пласман 5-6
      4   Русија 45
  Пласман 5-8   6   Полска 36
  6   Полска 45
  7   Канада 44   Пласман 7-8
    8   ЈАР 16
    7   Канада 45

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]