Мама Окљо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизација


Мама Окљо
Mama Ocllo, Peru, circa 1840, San Antonio Museum of Art.jpg
Мама Окљо,анонимно сликарство, масло на платно, од Перу, околу 1840, Сан Антонио Музеј на уметноста.
Мајчинство и плодност

Мама Кора Окљо[1] во митологијата на Инките била мајка и божица на плодноста. Според легендите, таа била ќерка на Инти и Мама Квила, а според други легенди таа е ќерка на Виракоча и Мама Коча. Таа била сестра и сопруга на Манко Капак.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EL PRIMER NVEVA CORÓNICA“.

Поврзано[уреди | уреди извор]