Куку Мама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Куку Мама е лик од митологијата на Инките и божица на здравјето и задоволството. Таа била жена која била растргната од млади мажи кои биле заљубени во неа. Таа се „препородила“ во првото какако растение.

Поврзано[уреди | уреди извор]