Уркагвари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Уркагвари е лик од митологијата на Инките и бог на металите, скапоцените камења и слични вредни минерали.

Поврзано[уреди | уреди извор]