Часка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Часка е лик од митологијата на Инките и божица на залезот и на зората. Таа ги заштитувала невините девојки.

Поврзано[уреди | уреди извор]