Уку Пача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Уку Пача е свето место во митологијата на Инките односно било подземјето сместено во средината на земјата.

Поврзано[уреди | уреди извор]