Апу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Апу е лик од митологијата на Инките и бог на планината. Секоја планина имала свој апу и се принесувале жртви..

Поврзано[уреди | уреди извор]