Виракоча

Од Википедија — слободната енциклопедија

Виракоча е лик од митологијата на Инките и бог на сè. На почетокот бил главен бог, но кога Пачакутек станал Инка, ги сменил значењата на Виракоча и Инти.

Поврзано[уреди | уреди извор]