Пача Камак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пача Камак
Pachacamac Temple.jpg
Бог-создавач Пача Камак бил почитуван во овој храм
Хтонско божество создавач
Важен култен центарИхма
СопружникМама Пача
ДецаИнти, Мама Квила

Пача Камак е лик од митологијата на Инките и бог-создавач.

Поврзано[уреди | уреди извор]