Мама Пача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мама Пача музејот во Аргентина

Мама Пача е лик од митологијата на Инките и била жена на Пачакамак и божество на билките. Таа предизвикувала земјотреси.

Поврзано[уреди | уреди извор]