Македонска ракометна супер лига (2011-2012)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Македонска Ракометна
Супер Лига 2011–12
Лига Македонска Ракометна Супер Лига
Спорт Ракомет
Број на тимови 12
2011/12
Лигашки шампиони Металург
  вице-прваци Вардар ПРО
Македонска Ракометна Супер Лига сезони

← 2010–11

2012–13 →

Македонска Ракометна Супер Лига 2011–12 беше 20-то издание на Македонската Супер Лига. Во оваа сезона шампион беше Металург.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Битола Битола Спортска сала Младост
Борец Велес Сала Парк
Драчево Скопје ОУ Круме Кепески
Кавадарци Кавадарци Спортска Сала Јасмин
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда
Металург Јуниор Скопје Спортска сала Автокоманда
Овче Поле МИ Свети Николе Спортска сала Цар Самоил
Пелистер 08 Битола Спортска сала Младост
Преспа 2010 Ресен Спортска сала Ресен
Тинекс Пролет Скопје Спортска сала Расадник
Вардар ПРО Скопје СРЦ Кале


Регуларна сезона[уреди | уреди извор]

Пласман[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Пое
1 Пелистер 08 18 16 2 0 559 386 +173 50
2 Тинекс Пролет 18 13 1 4 527 414 +113 40
3 Куманово 18 12 0 6 487 403 +84 36
4 Овче Поле МИ 18 11 2 5 530 451 +79 35
5 Борец 18 9 3 6 429 466 –55 281
6 Металург Јуниор 18 6 2 10 418 451 –33 20
7 Битола 18 4 2 12 444 487 –43 14
8 Драчево 18 4 2 12 470 532 –62 14
9 Кавадарци 18 4 0 14 501 697 –196 12
10 Преспа 2010 18 4 0 14 440 518 –78 112
  • 1На Борец му беа одземени 2 поени поради неиграње натпревар против Куманово и Металург Јуниор
  • 2На Преспа 2010 и беше одземен 1 поен поради неиграње натпревар против Пелистер


Пласман за Плеј-оф

Нат - Натпревари; Поб - Победи; Нер - Нерешени; Пор - Порази;
Д.Г. - Дадени Голови; П.Г. - Примени Голови; Раз - Гол Разлика; Пое - Поени

Резултати[уреди | уреди извор]

На тебелата домашните екипи се наредени од лево, а гостинските од горе

БИТ БOР ДРА КАВ КУМ МЈР ОВП ПЕЛ ПРЕ ТИН
Битола   27–27 23–23 42–26 28–32 24–23 23–29 21–25 32–26 23–27
Борец 30–23   35–31 40–31 0–10* 34–18 16–30 21–21 41–22 26–23
Драчево 31–30 24–28   35–29 22–21 23–23 31–37 29–31 25–24 24–26
Кавадарци 29–25 25–37 35–30   26–37 29–25 36–41 29–32 34–33 30–40
Куманово 28–20 26–29 30–25 41–23   26–21 26–21 28–33 31–19 21–23
Металург Јуниор 23–20 10–0* 32–27 37–23 19–22   31–29 31–31 22–21 21–24
Овче Поле МИ 30–21 22–22 29–19 47–28 29–28 29–23   21–30 38–12 26–26
Пелистер 08 31–19 51–15 36–24 49–20 26–20 32–12 30–25   10–0* 29–23
Преспа 2010 20–22 32–22 30–25 52–23 22–35 24–23 27–29 28–37   24–33
Тинекс Пролет 27–21 40–6 33–22 54–25 17–25 33–24 22–18 20–25 36–24  
  • *доделен натпревар

Плеј-аут[уреди | уреди извор]

Пласман[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Пое
1 Борец 12 7 1 4 336 307 +29 211
2 Битола 12 6 2 4 332 302 +30 20
3 Металург Јуниор 11 6 1 4 271 249 +22 19
4 Кавадарци 12 5 0 7 336 415 –79 15
5 Драчево 12 4 2 6 329 342 –13 14
6 Преспа 2010 11 4 0 7 309 298 +11 12
  • 1На Борец му беше одземен еден поен поради неиграње натпревар против Металург Јуниор во регуларната сезона


Отпаѓање во Прва лига

Нат - Натпревари; Поб - Победи; Нер - Нерешено; Пор - Порази; Д.Г. - Дадени голови; П.Г. - Примени голови; Раз - Гол Разлика; Пое - Поени.

Нa 1 април 2012


Резултати[уреди | уреди извор]

БИТ БOР ДРА КАВ МЈР ТИН
Битола   36–18
Борец  
Драчево 26–28   29–25
Кавадарци 28–24  
Металург Јуниор 35–24  
Преспа 2010  

Плеј-oф[уреди | уреди извор]

Пласман[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Пое
1 Металург 10 10 0 0 299 185 +114 30
2 Вардар ПРО 10 8 0 2 303 237 +66 24
3 Куманово 10 5 0 5 233 261 –28 15
4 Овче Поле МИ 10 3 1 6 265 297 –32 10
5 Пелистер 08 10 2 0 8 273 338 –65 6
6 Тинекс Пролет 10 1 1 8 214 269 –55 4


Пласман во 2012–13 ЕХФ Лига на Шампиони
Пласман во 2012–13 ЕХФ Европски Куп
Пласман во 2012–13 ЕХФ Челенџ Куп

Нат - Натпревари; Поб - Победи; Нер - Нерешено; Пор - Порази; Д.Г. - Дадени голови; П.Г. - Примени голови; Раз - Гол Разлика; Пое - Поени.

Резултати[уреди | уреди извор]

КУМ МЕТ ОВП ПЕЛ ТИН ВАР
Куманово   23–31 27–24 32–28 21–18 22–31
Металург 31–17   34–17 35–23 29–16 26–17
Овче Поле МИ 27–25 28–33   42–32 32–26 25–33
Пелистер 08 21–24 16–401 34–25   27–28 22–36
Тинекс Пролет 18–23 12–20 22–22 30–34   22–31
Вардар ПРО 32–19 16–20 31–23 46–36 30–22  
  • 1одиграна во Скопје


Македонска Ракометна Супер Лига
2011-12 Победник
Металург-Лого.jpg
Металург 5татитула