Људевит Гај

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лудевит Гај)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Људевит Гај.

Људевит Гај (хрватски: Ljudevit Gaj; 8 август 1809 - 20 април 1872) — хрватски лингвист,[1] политичар, новинар и писател. Бил една од главните личности на хрватската национална преродба позната како „Илирско движење“.

Биографија[уреди | уреди извор]

Људевит Гај бил роден во Крапина во тогашна Австро-Унгарија. Неговото родено име било Лудвиг Гај или на германски Ludwig Gay[1] и ова име го користел само во неговото радо детство.[2] Неговото семејство било со германско-словачко потекло и живеело во Хрватска со генерации[3]

Гај започнал да овјавува дела уште на рана младост, кога во 1826 година објавил книшка на германски јазик со име „Замоците во Крапина“ или на германски Die Schlösser bei Krapina.[4][5]

Во Буда во 1830 година била објавена латиницата на Гај[6] во книшка именувана како „Кратка основа на хрватско-словенскиот правопис“. Оваа книга била објавена на два јазика, на хрватски и германски јазик. Со оваа книшка се основала стандардната хрватска азбука, но и латинската верзија на српската, босанската, црногорската, словенечката и српскохрватската азбука.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 According to Djuro Šurmin: Hrvatski preporod, vol I-II, Zagreb, 1903)[1], [2]
  2. „Koha Online Catalog MARC Details for Record No. 27429“. Koha.ffzg.hr. 2008-10-17. конс. 2010-05-02. 
  3. Discourses of collective identity in Central and Southeast Europe (1770-1945), Vol. 2, by Balázs Trencsényi and Michal Kopeček
  4. „Koha Online Catalog: ISBD View“. Koha.ffzg.hr. конс. 2010-05-02. 
  5. Hrvatski Preporod - Google Књиге. Books.google.com. http://books.google.com/books?id=WpMU8MHJ8wIC&pg=PA121&lpg=PA121&dq=Die+Schloesser+bei+Krapina+%22ludwig+gay%22&source=bl&ots=c80TI7taId&sig=uyXW3xCxizOwoIl5TfYoR5VbF_4&hl=sr&ei=ltsOS-HJLIucnQO30qzcBQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CA4Q6AEwAQ#v=onepage&q=&f=false. посет. 2 мај 2010 г. 
  6. Kratka osnova horvatsko-slavenskog pravopisanja

Поврзано[уреди | уреди извор]