Крст (Усје)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°57′25″N 21°27′21″E / 41.95694° СГШ; 21.45583° ИГД / 41.95694; 21.45583Координати: 41°57′25″N 21°27′21″E / 41.95694° СГШ; 21.45583° ИГД / 41.95694; 21.45583
Основни податоци
Место Усје
Општина Кисела Вода
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Крстархеолошко наоѓалиште во скопското село Усје, Општина Кисела Вода, на периферијата на градот Скопје. Претставува депо на средновековни монети. Во непосредната близина на селската црква „Св. Атанас“ во куќата на Љ. Тодоровски,[1] при копањето на подрумски простории е пронајдено депо на сребрени средновековни монети кое содржи 96 примероци (86 српски од Урош I (1243–1276) и 12 венецијански од XIV век) и две масивни сребрени обетки со три јаготки.[2]

Наодот се чува во Музејот на Град Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Според Грозданов и Кочо, ископината била во куќа на улица „Првомајска“ бр. 26 (со денешно име е „Борис Трајковски“), но ова не се совпаѓа со нејзината близина до црквата, бидејќи споменатата улица минува низ подрачјето Стаклара, кое е доста подалеку.
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.