Љубуш (Драчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љубуш
археолошко наоѓалиште
Љубуш is located in Археолошки локалитет во Македонија
Љубуш
Љубуш
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°56′12″N 21°31′18″E / 41.93667° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.93667; 21.52167Координати: 41°56′12″N 21°31′18″E / 41.93667° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.93667; 21.52167
Основни податоци
Име Љубуш
Место Драчево
Општина Кисела Вода
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Љубушархеолошко наоѓалиште кое се состои од старохристијански ротонди. На еден зарамнет врв во близината на утоката на Пеленица во Маркова Река, оддалечен 3 километри југозападно од селото Драчево, има остатоци од римско утврдување чии одбранбени ѕидови го опкружуваат целото плато големо околу 1,5 хектар. Откопани се темели од повеќе градби меѓу кои и темели од две цркви ‡ ротонди. Според Ф. Месеснел, едната имала пречник повеќе од 10 метри и под покриен со мозаик, организиран во повеќе правоаголни полиња. Од мотиви во полињата на мозаикот се присутни рибини лушпи, крстови, плетенки како бордури и раскошен кантарос од кој излегуваат бршленови ластари со лисја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069