Белчевица (Драчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белчевица is located in Македонија
Белчевица
Местоположба на Белчевица во Македонија
Местоположба 41°56′12″N 21°31′18″E / 41.93667° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.93667; 21.52167Координати: 41°56′12″N 21°31′18″E / 41.93667° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.93667; 21.52167
Основни податоци
Место Драчево
Општина Кисела Вода
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Белчевицанекропола од римското време. Во дворот на училиштето, при садењето на овошни насади, во 1955 година учениците откриле гробница градена од квадратни тули со скелет покрај кој биле положени стаклени сатчиња — лакримарии.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Љубуш — старохристијански ротонди;
  • Пинтија — старохристијански ротонди; и
  • Тресалиште — осамен наод од доцноантичкото време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069